Biyografi

Kritovulos Kimdir ? Hakkında Bilgi

(İMROZLU) /ü. 15. yy), II: Mehmed ( Fatih ) döneminin ilk 17 yılını (51-68) konu alan yapıtıyla ünlü rum tarihçi.

Bizsans İmparatorluğu’nn çöküşüne ve Osmanlılarca ele geçirilmesine yansız ve güvenilir biçimde tanıklık eden az sayıda yazardan biridir.

Yaşamıyla ilgili sınırlıdır. İmroz Adasının (Gökçeada) soylularından biri olduğu sanılmaktadır. Yapıtında  yer alan bilgilere göre, adaların Osmanlıların eline geçmesinden korkan halkın İmroz ve Limni’den göç etmesini önledi. İmrozlu soylulardan oluşan bir heyetin II. Mehmed tarafından kabul edilmesini sağladı. 1456’da Kaptan Yusuf Paşa tarafından İmroz’un valiliğine getirildi.

1457’de Papa III: Calixtus’un gönderdiği donanmanın İmroz’a saldırmadan Rodos’a yönelmesini sağladı. Adanın Venediklilerin eline geçmesinden (1467) sonra İstanbul’a yerleşti ve yapıtını burada tamamladı.

Kritovulos’un yaptının İstanbul’da Topkapı Sarayı Kütüphanesi’nde bulunan Rumca yazma metninin bir kopyası 1870’te Paris’te yayımlanmış, Türkçeye 1912’de çevrilen kitap 1967’de Tarih- Sultan Mehm Han-ı Sani adıyla yeniden basılmıştır. Yapıt II. Mehmed’e övgüye ayrılmış bir önsözden sonra beş bölümden oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kritovulos Kimdir ? Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  5. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  6. Kritovulos Kimdir ? Hakkında Bilgi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  7. Mardin merkezden ben Nişanın Sayfası. Mrb web sitesi valla hayran edici, facebookta paylaştım 22-07-2021 20:50:05

  8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  9. Biyografi kategorisinde yazmış olduğunuz Kritovulos Kimdir ? Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu