Bilgi

Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi

Ukrayna SSC’de, Dnyepropetrovsk yönetim biriminde (oblast) Kent.

İngulets ve Saksagan ırmaklarının kesiştiği noktada yer alır. 17.yüzyılda Zaporojye Kazakları tarafından kuruldu. 1881’de bir Fransız şirketinin çevredeki demir cevheri yataklarını işletmeye açması, 1884’te de kendi Donets Kömür Havzasına bağlayan demiryolu hattının tamamlanmasıyla ülkenin en önemli demir madenciliği merkezlerinden biri durumuna geldi.

Günümüzde Rus SFSC’deki Magnitogorsk’la birlikte, Sovyetler Birliği’nin en çok demir-çelik üretilen iki merkezinden biridir. Banliyöleriyle birlikte, demir cevheri yatakları boyunca 29 km’den uzun, dar bir şerit biçiminde uzanır. Yöredeki yüksek tenörlü hematit cevherleri, çok deirndekiler dışında büyük ölçüde çıkarılmış, demir oranı daha düşük olan geniş yataklar ise henüz işletmeye açılmamıştır.

Kentin içinde çevresinde, sayıları artmakta olan demir-çelik fabrikalarına hammade sağlayan birçok cevher zenginleştirme ve peletleme (topaklama) tesisi vardır. 1969’da ’a bağlanan Terni’de büyük bir uranyum madeni bulunmştur.

Öteki sanayi ürünleri arasında kokkömürü, elmas uçlu matkap, çimento, gıda ürünleri ve kereste sayılabilir.

Makine üretiminin ağırlığını madenlerde kullanılan makineler oluşturmaktadır. Dİnyeper Irmağı üzerindeki kahovka Barajı’ndan bir kanalla kente ek su sağlanmaktadır. ’da çok sayıda eğitim ve madencilik enstitüsü vardır. Nüfus (1986 tahmini) 691.000

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  3. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu