Bilgi

Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi

Ukrayna SSCÙde, Dnyepropetrovsk yönetim biriminde (oblast) Kent.

İngulets ve Saksagan ırmaklarının kesiştiği noktada yer alır. 17.yüzyılda Zaporojye Kazakları tarafından kuruldu. 1881’de bir Fransız şirketinin çevredeki demir cevheri yataklarını işletmeye açması, 1884’te de kendi Donets Kömür Havzasına bağlayan demiryolu hattının tamamlanmasıyla ülkenin en önemli demir madenciliği merkezlerinden biri durumuna geldi.

Günümüzde Rus SFSC’deki Magnitogorsk’la birlikte, Sovyetler Birliği’nin en çok demir-çelik üretilen iki merkezinden biridir. Banliyöleriyle birlikte, demir cevheri yatakları boyunca 29 km’den uzun, dar bir şerit biçiminde uzanır. Yöredeki yüksek tenörlü hematit cevherleri, çok deirndekiler dışında büyük ölçüde çıkarılmış, demir oranı daha düşük olan geniş yataklar ise henüz işletmeye açılmamıştır.

Kentin içinde çevresinde, sayıları artmakta olan demir-çelik fabrikalarına hammade sağlayan birçok cevher zenginleştirme ve peletleme (topaklama) tesisi vardır. 1969’da Krivoy Rog’ bağlanan Terni’de büyük bir uranyum madeni bulunmştur.

Öteki sanayi ürünleri arasında kokkömürü, elmas uçlu matkap, çimento, gıda ürünleri ve kereste sayılabilir.

Makine üretiminin ağırlığını madenlerde kullanılan makineler oluşturmaktadır. Dİnyeper Irmağı üzerindeki kahovka Barajı’ndan bir kanalla kente ek su sağlanmaktadır. Krivoy Rog’da çok sayıda eğitim ve madencilik enstitüsü vardır. Nüfus (1986 tahmini) 691.000

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 2. Şanlıurfa merkezden ben Nişanın Sayfası. Slm paylaşımınız yeminle mükemmel, face de paylaştım 17-03-2022 23:25:22

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Kütahya merkezden ben mirza. selam arkadaşlar siteniz ciddiyim çok güzel, linkedinde paylaştım 29-10-2021 11:53:26

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Erzurum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 12. Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 13. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu