Kapat

Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi

Krivoy Rog
Abone Ol

Ukrayna SSC’de, Dnyepropetrovsk yönetim biriminde (oblast) Kent.

İngulets ve Saksagan ırmaklarının kesiştiği noktada yer alır. 17.yüzyılda Zaporojye Kazakları tarafından kuruldu. 1881’de bir Fransız şirketinin çevredeki demir cevheri yataklarını işletmeye açması, 1884’te de kendi Donets Kömür Havzasına bağlayan demiryolu hattının tamamlanmasıyla ülkenin en önemli demir madenciliği merkezlerinden biri durumuna geldi.

Günümüzde Rus SFSC’deki Magnitogorsk’la birlikte, Sovyetler Birliği’nin en çok demir-çelik üretilen iki merkezinden biridir. Banliyöleriyle birlikte, demir cevheri yatakları boyunca 29 km’den uzun, dar bir şerit biçiminde uzanır. Yöredeki yüksek tenörlü hematit cevherleri, çok deirndekiler dışında büyük ölçüde çıkarılmış, demir oranı daha düşük olan geniş yataklar ise henüz işletmeye açılmamıştır.

Kentin içinde çevresinde, sayıları artmakta olan demir-çelik fabrikalarına hammade sağlayan birçok cevher zenginleştirme ve peletleme (topaklama) tesisi vardır. 1969’da ’a bağlanan Terni’de büyük bir uranyum madeni bulunmştur.

Öteki sanayi ürünleri arasında kokkömürü, elmas uçlu matkap, çimento, gıda ürünleri ve kereste sayılabilir.

Makine üretiminin ağırlığını madenlerde kullanılan makineler oluşturmaktadır. Dİnyeper Irmağı üzerindeki kahovka Barajı’ndan bir kanalla kente ek su sağlanmaktadır. ’da çok sayıda eğitim ve madencilik enstitüsü vardır. Nüfus (1986 tahmini) 691.000

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Krivoy Rog Nerededir ? Hakkında Bilgi” üzerine 3 yorum

  1. Hasan says:
  2. Saim says:
  3. Haşim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader