Bilgi

Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi )

Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi )

Vücutta, sınırlı bir bölgeyi dondurarak hastalıklı dokuların çıkartılmasına ya da örselenmesine dayanan tedavı tekniği.

Dokulardaki ısının hızla -60*C ve altına düşürülmesi buz kristallerinin oluşmasına, hücre yapısının bozulmasına ve hücrenin ölmesine neden olur. Ayrıca, doknan dokularda oluşan bağışık yanıt sonucunda serbestlenen hücre içi proteinler doğal antikoarları bu bölgeye çeker; bu antikorlar hasta hücreleri yok eder.

Dokuları dondurmak amacıyla 1850’lerden bu yana buz, sıvı hava ve kuru buz gibi çeşitli maddeler kullanıladı. Derin dokulara etkili olan kriyo cerrahi yöntemini ilk kez 1961’de ABD’li sinir cerrahı ırving Cooper geliştirdi. Cooper beyindeki urları örselemek amacıyla sıvı azot kulalndı. Günümüzde kriyo cerrahi en sık derideki lezyonların, kadın üreme organları ve boşaltım sistemindeki urların, oftalmolojide göz merceğinin ayrıca hemoroitlerin çıkartılması amacıyla uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. Kırklareli şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 3. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 7. Gaziantep şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 8. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda çok yazı okudum ama Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 9. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda çok yazı okudum ama Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 10. Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi ) konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 11. Hatay şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 13. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu