Bilgi

Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi )

Kriyo Cerrahi Tekniği Nedir ? ( Kar Cerrahisi )

Vücutta, sınırlı bir bölgeyi dondurarak hastalıklı dokuların çıkartılmasına ya da örselenmesine dayanan tedavı tekniği.

Dokulardaki ısının hızla -60*C ve altına düşürülmesi buz kristallerinin oluşmasına, hücre yapısının bozulmasına ve hücrenin ölmesine olur. Ayrıca, doknan dokularda oluşan bağışık yanıt sonucunda serbestlenen hücre içi proteinler doğal antikoarları bu bölgeye çeker; bu antikorlar hasta hücreleri yok eder.

Dokuları dondurmak amacıyla 180’lerden bu yana buz, sıvı hava ve kuru buz çeşitli maddeler kullanıladı. Derin dokulara etkili olan kriyo cerrahi yöntemini ilk kez 1961’de ABD’li sinir cerrahı ırving Cooper geliştirdi. Cooper beyindeki urları örselemek amacıyla sıvı azot kulalndı. Günümüzde kriyo cerrahi en sık derideki lezyonların, kadın üreme organları ve boşaltım sistemindeki urların, oftalmolojide göz merceğinin ayrıca hemoroitlerin çıkartılması amacıyla uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu