istanbul masöz
Bilgi

Kriyolit Nedir ? Tanımı ve Terimi

Sodyum aluminyum flüorür (Na3AlF6) yapısında, renksiz beyaz arasında değişen renklerde bir halojenür minerali.

İngilizce’de : Cryolite olarak adlandırılır.

Elde edildiği başlıca yerler Grönland’daki Ivigtut, SSCB, İspanya ve ABD’deki Colorado’dur. Aluminyumun elektroliz yoluyla üretiminde boksit çözücü olarak uygulanan kriyolit, ayrıca çeşitli başka metalurjik işlemlerde, cam ve emaye sanayisinde, bağlanmış aşındırıcıların ve böcek ilaçlarının üretiminde kullanılır.

Flüoritten bol miktarda yapay kriyolit elde edilebilir. Ayrıntılı fiziksel özellikleri için bak. halojenür minerallari. (tablo)

 

İlgili Makaleler

33 Yorum

  1. Kahramanmaraş şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kriyolit Nedir ? Tanımı ve Terimi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Gaziantep şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  6. Kriyolit Nedir ? Tanımı ve Terimi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  7. Ağrı merkezden ben Fisun Öne. Selam paylaşımın harbiden çok iyi, sosyal medyada paylaştım 07-09-2020 05:59:28

  8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  9. İlginç, metafizik faydalarından(!) bahsetmemişler Türkiye’ye gelmemiş henüz heralde ki…Yoksa ne kanser tedavisi kalırdı ne iktidarsızlık:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu