istanbul masöz
Bilgi

Kroket Nedir ? Nasıl Oynanılır

Kroket : Çimde ya da kortta oynanan açık hava oyunu. Oyuncuların uzun saplı tokmaklarla (mallet) vurulan topları bir dizi kaleden (wicker) geçirmesine dayanır.

Fransızların 13. yüzyılda oynadıkları paille-maille (İngilizce pall-mall) adlı benzer bir oyundan türemiştir. İngiltere’ye 16. yüzyılda girerek 1850’lere doğru yaygınlık kazanmış, 1870’lerde de ABD’de oynanmaya başlanmıştır.

Kroket Oyunu Oynayan İnsanlar
Kroket Oyunu Oynayan İnsanlar

Özellikle ABD’de oynanan çim kroketinde genişliği 12 m’yi uzunluğu 23 m’yi aşmayan bir alana dokuz tel halka ve iki tahta kazık yerleştirilir. Oyuncular 16’şardan olmak üzere iki topla 32 sayı yapabilir. Oyunda sert odundan toplar ve 76 cm uzunluğunda tokmaklar kullanılır.

Oyuncuların amacı, oyun sırası rakibe geçmeden önce topu bütün kalelerden ya da olabildiğince çok kaleden geçirmektir.

Paille-Maille ( Pall-Mall )
Paille-Maille ( Pall-Mall )

ABD’de kroketin örgütlü bir spora dönüşmesi 1882’de kurulan Ulusal Kroket Birliği’yle başlar. Bu kuruluşun 1889’da New York ketinde düzenlediği bir turnuvada harflerini çıkarmasıyla “roke” (İngilizce roque) olarak anılmaya başlayan bu oyun, İngiltere’deki takım kroketinden killi zeminde ve sabit sınır duvarları içinde oynanması ile ayrılır.

Takım kroketi bir ya da iki oyuncudan oluşan takımlarla oynanır. Oyunun amacı topu ileriye ve geriye doğru sırayla bütün kalelerden geçirdikten sonra kazığa (peg) çarpıtmaktır.

Paille-Maille ( Pall-Mall )
Paille-Maille ( Pall-Mall )

Takımlar 13’erden olmak üzere iki topla 26 sayı yapabilirler.

Takım kroketi sahası 31,95 m uzunluğunda ve 25,56 m genişliğinde bir dikdörtgen biçimindedir. Alan çizgisinin ( yard line) 11,9 m uzunluğunda bölümü vuruş başlangıç çizgisidir (balk line). Oyun sırası yalnızca bir vuruş hakkında oluşur. Bu vuruşla bir roket (topu oyundaki öteki üç toptan birine çarptırma) yapılırsa ya da top kaleden geçirilirse vuruş hakkı sürer. Oyuncu bir roketten sonra iki ek vuruş hakkı kazanır.

Kroket Oyunu Malzemesi ( Malzemeleri )
Kroket Oyunu Malzemesi ( Malzemeleri )

İngiltere’de takım kroketi turnuvalarını 1896’da kurulan Kroket Birliği düzenler.

ABD’de takım kroketi 1970’lerde yaygınlaşmış, ABD Kroket Birliği de 1976’da kurulmuştur.

Kroket Oyunlarının Malzemelerini ZahradNiminiGolf adresinden satın alabilirsiniz ( Buraya Tıklayarak )

Bir Önceki Makalemiz : İlk Krampon Ne Zaman Çıktı ? Krampon nasıl seçilmelidir?

 

İlgili Makaleler

59 Yorum

 1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Kroket Nedir ? Nasıl Oynanılır konusunda çok yazı okudum ama Kroket Nedir ? Nasıl Oynanılır konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.