istanbul masöz
Bilgi

Kua Dilleri Nedir ?

Kua Dilleri Nedir ?

Kua, Nijer-Kongo ailesine bağlı dil öbeği. Benin, Togo, Gana ve Fildişi Kıyısı’nın güney kesimleri içinde olmak üzere Afrika’nın Atlas Okyanusu kıyıları boyunca Liberya’dan Nijerya’ya uzanan bölgede, ayrıca Nijerya’nın Nijer Irmağının batısındaki büyük bölümüyle Benue’nin güneyi ve Nijer Irmağının doğusundaki iç kesimlerinde konuşulur.

Kua dillerinin en önemlileri Nijerya’nın güney ve güneybatısında konuşulan Yoruba, güney Nijerya’da Nijer Irmağının doğusunda konuşulan İbo ile Gana ve Fildişi Kıyısı’nda konuşulan, Akan alt öbeğine bağlı dillerdir (Tui, Anyi, Baule, Guang, Metyibo ve Abure). Öbür Kua dilleri arasında Eue, Bini ve Igala sayılabilir. Sahra2nın güneyinde konuşulan çoğu Nijer-Kongo dili gibi Kua dilleri de titremlidir (okunuşu aynı olan sözcükler, sesin yüksekliğindeki değişikliklerle ayırt edilir).

Nijer-Kongo Dilleri.

İlgili Makaleler

41 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Karabük şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  3. Ordu şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  4. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  5. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kua Dilleri Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  9. Kayseri merkezden ben Muhsin. Merhaba herkese web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, şukuladım 29-05-2021 13:03:45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu