Bilgi

Kubbe Yazısı Nedir ?

Kubbe Yazısı Nedir ?

Kubbe Yazısı, camilerin kubbe ve yarım kubbelerindeki yazı. Bunlar önce kağıda yazıldıktan sonra silkmeyle yerlerine taşlanır, ardından boya ya da altın varakla işlenirdi.

Kuşak yazılarında olduğu gibi kubbe yazısı olarak da Kuran’dan ayetler yeğlenirdi. Bu yazılar celi sülüs yazının gelişmesini gösteridkleri için büyük önem taşır.

 

Örnek Kubbe Yazıları : 

Kubbe Yazısı
Kubbe Yazısı
Kubbe Yazıları
Kubbe Yazıları

 

Kubbe
Kubbe

 

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Artvin merkezden ben Demet. Merhabalar siteniz harbiden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 11-04-2024 07:46:41

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Mersin şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kubbe Yazısı Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 11. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kubbe Yazısı Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu