istanbul masöz
Bilgi

Kubbealtı Nedir ?

Kubbealtı Nedir ?

Kubbealtı, DİVANHANE olarak da bilinir, Topkapı Sarayı’nda, Divan-ı Hümayun’un toplandığı yer.

İlk divanhanenin II. Mehmed (Fatih) döneminde (1451-81) yapıldığı bilinmektedir, Sonradan Eski Divanhane denen bu yapının özellikleri konusunda fazla bilgi yoktur.

Kubbealtı I. Süleyman (Kanuni) döneminde, büyük bir olasılıkla 30’larda Sadrazam İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Babü’s-Selam ile Babü’s-Saade arasında bulunan ve üç bölümden oluşan bir yapıdır.

Birinci bölüm Divan-ı Hümayun’un toplandığı salondur. Burada sadrazamın oturduğu baş sadirin arkasındaki duvarda, padişahların görüşmeleri izlediği ve kasr-ı adil ya da kasr-ı sultani denen kafesli cumba bulunur. Salonun sonundaki ikinci bölüm, Divan-ı Hümayun kalemlerinin çalışmalarına ayrılmıştır. Bunun yakınındaki üçüncü bölüm arazi defterleriyle kayıtların ve kütüklerin saklandığı Defterhane’dir. Bu üç ana bölüm dışında sadrazamın çalışma yeri olan Divit Odası, seki denen ve Divan-ı Hümayun’a hizmet veren bürokratların çalıştıkları bir bölüm, reisülküttabın bürsu olan bir oda daha vardır.

Kubbealtı, çevresini kuşatan geniş saçaklı revakları, süslü tavan ve kubbeleri, çok ince madeni pencee şebekeleriyle de seçkin bir mimarlık örneğidir. 1792’de ve 1819’da  geçirdiği onarımlarla eski görünümünü büyük ölçüde yitirmekle birlikte temel özelliklerini korumuştur. Dış cephesindeki yazıtlar bu onarımlara ilişkindir. 1837’de oluşturulan Meclis-i VÜkela da bir süre çalışmalarını burada yapmıştır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Kubbealtı Nedir ? konusunda çok yazı okudum ama Kubbealtı Nedir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  5. Kubbealtı Nedir ? konusunda çok yazı okudum ama Kubbealtı Nedir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  7. Ardahan şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  8. Ankara şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  9. These ancient works are just amazing. It is shocking how people in the past were able to create such a beautiful thing without modern tools.

  10. Kubbealtı nedir daha önce hiç araştırmıştım ama filmlerden duyduğum bir terimli yazınız sayesinde daha detaylı bir bilgi sahibi olduk teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu