Bilgi

Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kuksa ( Guksi) Nedir

 

Kuksa; çeşitli  ahşap ve ya odunlar el aletleri ile oyularak yapılan  uzun süreli  kullanılabilen ahşap bardak ve ya  kaplara verilen isimdir. Kuksa ihtiyaçtan ziyade bir yaşam felsefesinin amacına uygun kullanımına hizmet eden bir araçtır.

 

Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? 2

Kuksa  Nasıl Yapılır ? 

Kuksa ceviz, ayaus, zeytin, kızılağaç, köknar vb işlenebilir ağaçlardan oyularak bir kupa ve ya bir bardak  şekli  verilerek yapılan gereçtir. Kuksa çeştili aletler  kullanılarak el işçiliği ile yapılır. Yapımı bir o kadar zahmetli ve kullanılan araçlar da çeşitlidir. Kuksa yapımında  kullanılan ağaç çeşitlerini yukarıda  belirttik. Kuksa yapımında en önemli olan ağacın kuru ve çatlak olmayan kütüklerden seçilmesidir.

Kuksa  yapımında hangi aletler  kullanılır ?

 

Iskarpela Çeşitleri: Iskarpela, ahşabı yontmak ve oymak için  kullanılan oluklu ve düz modelleri bulunan   dövme  çelikten yapılan el aletidir.
Ó Oluklu iskarpela
– Düz iskarpela
– Deve boynu iskarpela
– Kaşık oyma iskarpela

 

Kaşık Oyma Bıçağı: Dövme  çelikten  yapılan kaşık  oyma bıçakları  kuksa yapımında  kullanılan  aletlerden biridir. Sağ el ve sol el kullanımına göre  değişebilir.

 

Yontma Bıçağı: Dövme  çelikten yapılan son derece  keskin yontma bıçakları  kuksa yapımında  kullanılan aletlerdendir.Şekil verme  ve kenar düzeltmelerde  kullanılır.

 

Zımparalar: Ahşap törpüsü ve çeşitli kalınlıklarda  zımparalar ahşaba şekil vermek için kullanılır.

 

İşkence: Ahşabı sabitleyip oynamadan daha rahat şekil vermek ve masaya sabitlemek için  kullanılan aletlerdir.

 

Bitkisel Yağlar: Zeytinyağı ve ahşap koruma kremleri başta olmak üzere ahşabı korumak  için  kullanılan bitkisel yağlar kuksanızın uzun yıllara çatlamadan  kalmasını sağlayacaktır.

Kuksa bir sanattır. Kuksa  sadece doğal yaşamak isteyip doğa ile iç içe yaşamayı seven doğa aşıklarının tutkusudur.

Yakında kuksa  yapımı ile  ilgili bir video paylaşıp  kuksa yapımını detaylı anlatım olarak size  sunacağız. Kuksa ile  ilgili tüm merak ettiklerinizi  sorabilir siniz?

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda çok yazı okudum ama Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 9. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 10. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 11. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda çok yazı okudum ama Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 13. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 14. Kuksa ( Guksi) Nedir ? Nasıl Yapılır ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 15. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 16. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 17. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 18. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu