Bilgi

Kürt Dili Ve Geleneksel Yaşam Tarzı

Kürt Dili Ve Geleneksel Yaşam Tarzı

Kürt dili, Farsça ve Peştuca ile ilgili Batı İran koluna ait bir  dildir. Kürtlerin Ermenistan, Gürcistan ,Kazakistan, Lübnan, Suriye ve Avrupa’daki toplulukları da dahil olmak üzere 25 milyon ila 30 milyon arasında olduğu düşünülmektedir, ancak bu bilgi kaynaklarının farklı etnik köken, ve dil kritleri nedeniyle büyük farklılıklar gösterdiği, istatistikler politik amaçlar için de manipule edilebilir.

Geleneksel Kürt yaşam tarzı, Mezopotamya ovaları ve Türkiye ile İran’ın dağlık bölgelerinde koyun ve keçi sürüleri etrafında dönen göçebe hayat idi. Çoğu Kürt yalnızca marjinal tarımı uyguladı. I.Dünya Savaşı’ndan (1914-18) sonrasında başlayan ulusal sınırların uygulanması, sürülerin mevsimsel göçlerini engellemiş, Kürtlerin çoğunu köy yaşamı ve yerleşik çiftçilik için geleneksel yollarını terk ettirmeye zorlaştırmıştır, diğerleri geleneksel olmayan işlere girdi.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kürt Dili Ve Geleneksel Yaşam Tarzı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu