Kapat

Loch Ness Canavarı Efsanesi

Loch Ness Canavarı Efsanesi
Abone Ol

, Kuzey İskoçya’da yer alan Great Glen nehrinin bir koludur. Ayrıca Büyük Britanya’daki en büyük tatlı su gölü olarak da bilinmektedir. Bu göl binlerce yıla dayanan bir efsaneye ev sahipliği yapmaktadır. Efsaneye göre gölünde dev, dinazorumsu bir yaratık yaşamaktadır. Adını gölün isminden alan bu yaratık yüz binlerce insan tarafından gerçekliğine inanılan bir efsane haline gelmiştir.

’nın bilinen ilk izleri 1500 yıl öncesine uzanmaktadır. İskoçya’nın yerli halkı, bu görkemli canavarı taşlara resmetmiş, bu resimlerde canavarı dev bir yaratık olarak göstermiştir.  Adamnan’ın yazdığı bir biyografide de (M.S 565), ’nın görüldüğüne yer vermiştir. Kitaba göre, canavar gölde yüzen bir adamı öldürmüştür. Bu öykülerinde yardımıyla, Loch Ness canavarı, yüzyıllar boyunca halk arasında bir söylenti olarak yaşamaya devam etmiştir.

Loch Ness Canavarı bulundu mu?

Loch Ness Canavarı bulundu mu

27 Ağustos 1930 tarihinde üç İskoçyalı balıkçı tarafından suda bir karışıklık gördüklerini bildirdiklerinde ise efsane gazetelerin manşetlerinde yer almıştır. İskoçyalı balıkçıların anlattıklarına göre 10 metre boyundaki canavarın sudan çıkıp teknelerine saldırdığını ve tekneyi alabora ettiğini açıklamışlardır. Balıkçılar canavarın varlığından kesinlikle şüphe duymamışlar ve olayı anlatımlarını ıslarla sürdürmüşlerdir. Ardından gazetelere Loch Ness canavarını gördüklerini iddia eden birçok insanın yazdığı mektuplarla dolmuştur.

Bütün bu olayların büyümesi üzerine 1962’de Loch Ness Araştırma Bürosu, yaratığı araştırmak üzere harekete geçer ve 1964’te de araştırma kurulu kesin olarak kalıcı olup nehir etrafına kameralar ve telefotolar yerleştirir. Ayrıca birçok mobil kamera istasyonları ve su altı dinleme mekanizmaları canavarın varlığını araştırmayı sürdürür. Zaman zaman da su altı takip kameraları, dalgıçlar ve denizaltıları da devreye girmiştir. Loch Ness canavarı ile ilgili ciddi anlamda bilgi toplanıyor, ama canavar hakkında henüz kesin bir kanıt bulunamamıştır.

Loch Ness Canavarı saklanıyor

1933 yılının Aralık ayından beri süregelen canavar efsanesi değerlendirildiğinde, yaratığın yaklaşık olarak 10-15 metre arasında dev bir canlı olduğu ortaya çıkıyor. Yerel halkın efsaneyi dillendirmesiyle ünlenen bu canavar, her yıl binlerce turisti canavarı görebilme umuduyla göle çekmeyi başarıyor.

Bilimsel araştırmaların Loch Ness canavarının varlığını kanıtlanmaması da bölge halkı için ikna edici değil. Gölün derinliği ve sahip olduğu su altı mağaralarının çokluğu düşünülünce, canavarın saklanabileceği çok yer bulunduğu iddiası efsaneyi sağlamlaştırıyor. Bölge halkı canavarın yüzyıllardır yaşadığı gölü çok iyi bildiğine ve saklanıp kaçacak kadar akıllı bir yaratık olduğuna inanıyor.

Loch Ness Canavarı neye benziyor?

Loch Ness Canavarı neye benziyor

Loch Ness canavarını gördüğünü söyleyen kişiler, canavarı yılan kafalı ve kuyruklu bir yaratık olarak anlatmaktadır. Kocaman, kırmızı bir ağzı olan canavarın kafasında da boynuzlar olduğunu söylüyorlar. Bazı bilimciler bölgede bir canavarın değil de çok büyük, yılan benzeri ilkel bir balina türü olan Zeuglodon’un yaşayabileceğini kabul ediyorlar.

Loch Ness efsanesi günümüzde hala gizemini korumaya devam etmekte ve İskoçya’ya her yıl binlerce turist seyahat ederek gölü gözlemlemektedir.

Azbuz olarak “Gezi Rehberi” serimiz son sürat devam ediyor. Diğer rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Loch Ness Canavarı Efsanesi” üzerine 1 yorum

  1. Kamil says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader