BilgiYaşam

Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar

Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar

55 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nda açıkça belirtildiği gibi malül sayılan kişilerin emekli olabilmek için bazı Şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Malulen emeklilik durumu re’sen emeklilikten farklıdır ve bu yüzden malulen emeklilik adıyla anılmaktadır. Ona göre malulen emeklilik aylığının kesilmesi  ve bağlanması ile alakalı pek çok soru kişiler tarafından merak edilmektedir. Malulen emeklilik işlemleri sırasında kişinin en son sigortalı olarak çalışmış olduğu sigorta kolu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından baz alınmaktadır.

Malulen Emeklilik Aylığının Bağlanması

Malulen emeklilik aylığının bağlanırken,  malullük aylığı veya Işverenin Bu durumun tespit edilebilmesi adına olayın gerçekleşmiş olduğu ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’na başvurulmasının ardından bu kurul tarafından muayene edilen kişiye durumunu bildirir bir sağlık raporu verilmektedir. Verilen bu sağlık raporunda kişinin meslek kazanma gücünün ve iş gücünün en az yüzde altmış ve üzeri oranda getirildiği belirlenirse kişi emekli aylığı almaya hak kazanacaktır.

Malulen Emeklilik Aylığının Kesilmesi

Malülen emeklilik aylığının kesileceği durumlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında ifade edilmiştir. Bu kanuna göre malulen emekli aylığı alan kişilerin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtilen Iş kollarının herhangi birinde çalışmaya başlaması malulen emeklilik aylığı kesilecektir. Bu durum tüm dünya genelinde geçerli  olmaktadır. Malulen emeklilik aylığın kesildiği başkaca durumlarda bulunmaktadır. Malulen emekli sayılan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kontrolleri belirli aralıklarda yapılmaktadır. Eğer bu kişinin maluliyet durumu ortadan kalkarsa malullük aylığı kesilecektir.

Malullük oranı %60’ın altında olan kişilerde belli şartların sağlanması halinde malulen emeklilik aylığı bağlanmaktadır. Eğer sigortalı kişinin malullük oranı %60 oranının altında fakat %40 oranının üzerinde ise bu durum kişinin meslekte kazanma gücünün değil  çalışma gücünün kaybolduğu manasına gelmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu devreye girerek yasa ile bu durumu alma güvence altına almaktadır.

 

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu