istanbul masöz
Bilgi

Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır?

Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? 

Malullük aylığı almak isteyen sigortalıların maluliyet durumunu ne şekilde tespit ettirecekleri ve hangi durumlarda maliyet aylığına hak kazanacakları ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Malullük aylığı almak için ne şekilde ve nereye başvuru yapılacağı ve malullük sigortasından nasıl faydalanılacağı ile ilgili tüm detaylar aşağıda sizler için açıklanmıştır.

Malullük Aylığı Nedir?

Malullük aylığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtildiği üzere, Kurum tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşlarının sağlık kurumları tarafından yapılan değerlendirme sonucu düzenlediği raporlar ile çalışamama durumu ve malül olma durumu Belirlenen sigortalılara bağlanmakta olan aylığa denmektedir.

Kimler Malullük Aylığından Yararlanabilir?

Kurum tarafından belirlenmiş sağlık kuruluşları tarafından maliyet durumu tespit edilen ve Malullük aylığı alabilmek için sigortalılık süresi ve prim gününü tamamlayan sigortalılar malullük aylığı almaya hak kazanır.

Kimler Malul Sayılır?

Sigortalı bir çalışanın geçirdiği iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle çalışma gücü ve kazanma gücünün %60 ve üzerini kaybettiği kurum sağlık kurumları tarafından tespit edilen sigortalı kişiler malül sayılmaktadır. Eğer sigortalı kişi sigortalı çalışma tarihinden önce geçirdiği bir hastalık veya kaza yüzünden çalışma gücünün %60 ve üzerini kaybetmiş ise, bu durum ile alakalı malullük aylığı bağlanmayacaktır. Fakat sigortalının ilk defa sigortalı olarak işe başladığı tarihten önce bulunan rahatsızlığı maluliyet yaratacak boyutta değilken, çalışma hayatı sırasında bu rahatsızlık yüzünden sigortalı çalışan malül duruma gelirse; bununla ilgili söz konusu durum maluliyet olarak kabul edilecektir.

Maluliyetin Tespiti İçin Nereye Başvurulur?

Geçirdiği kaza yada hastalık nedeniyle %60 ve üzerinde çalışma gücünü kaybeden sigortalı bunu tespit ettirmek için ikametgahının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine giderek yazılı olarak  malül aylığı başvurusu yapmalıdır. Başvuru sonucunda, başvuru sahibi kurum tarafından yetkilendirilmiş olan bir sağlık kuruluşuna sevk edilecektir.

Sigortalı kişinin maluliyet tespiti talep edebilmesi için 1800 gün sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir. Eğer sigorta prim gün sayısında eksiklik bulunuyorsa, bunun için hizmet borçlanması yapılarak prim gün sayısı tamamlanma yoluna gidilebilir. Hizmet borçlanma bedellerinin ödenmemesi halinde, sevk işlemi gerçekleştirilirken sigortalıların maluliyet tespiti ile ilişkin masrafları kendisinin ödemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Gümüşhane şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? konusunda çok yazı okudum ama Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  6. Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? konusunda çok yazı okudum ama Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu