Kapat

Mekke’nin Fethi Nasıl Oldu , Hakkındaki Herşey

Mekkenin Fethi
Abone Ol

Mekke’nin , Herşey

Mekke, hicretin 8.yılında fethedildi. Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekr kabilesi, peygamberin (s.a.v) ve müslümanların müttefiki olan Huzaa kabilesine saldırıp onlardan 20 kişiyi öldürdü. Kureyş de, silah ve mal yardımıyla onlara yardım ederek antlaşmayı ihlal etti. Bunun üzerine peygamber (s.a.v), hemen savaş hazırlıklarına başlayıp, Kureyşin toplanmasına dahi fırsat vermedi.

Hz. Peygamber (s.a.v), Ramazan’ın 10.günü Medine’den 10.000 kişilik ordu ile ayrılıp Mekke’ye yürüdü. Mekkeliler, ufak tefek direnişin dışında teslim oldular. Hz. Peygamber (s.a.v), genel af ilan etti. Ka’be’ye girip, oradaki putları devirdi. Sonra da insanlardan teker teker biat aldı. Böylelikle Mekke fethedilmiş Oldu.

Veda Haccı:

Hz. Peygamber (s.a.v), hicretin 10.yılında haccetme maksadıyla Mekke’ye gitti. Ki bu hac, kendisinin en son haccı veda haccı olmuştur. Arafat’ta zeval vaktinden sonra, Kusva isimli devesinin sırtında 100.000’i aşkın ashaba hutbe-veda hutesi okudu. Okuduğu hutbenin bir bölümünde şöyle buyurmuştur;

“Ey insanlar! Kadınlarınızın üzerinde sizin hakkınız var, fakat onların da sizin üzerinizde hakları var. Onlar sizin haklarınıza riayet etmelidir, siz de onlara güzel muamele etmelisiniz,

Ey insanlar! Kıyamet gününde ‘Muhammed size peygamberlik vazifesini tebliğ etti mi?’ diye sorulduğunda, ne cevap vereceksiniz?”

Bunun üzerine ashab-ı kiram,’Evet, peygamberliğin gereğini yerine getirdi, emanete riayet etti ve ümmetine nasihatta bulundu’ diye şahitlik edeceğiz cevabını verince, Hz. Peygamber (s.a.v) üç defa ‘Şahit ol yarab!’dedi.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Mekke’nin Fethi Nasıl Oldu , Hakkındaki Herşey” üzerine 10 yorum

  1. Naime says:
  2. Vurgun says:
  3. Özgen Ayşe says:
  4. Anonim says:
  5. Demet says:
  6. Gökhan says:
  7. Kağan says:
  8. Mümtaz says:
  9. Pakize Su says:
  10. Özer says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader