Tarih

Mekke’nin Fethi Nasıl Oldu , Hakkındaki Herşey

Mekke’nin Fethi Nasıl , Hakkındaki Herşey

Mekke, hicretin 8.yılında fethedildi. Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekr kabilesi, peygamberin (s.a.v) ve müslümanların müttefiki olan Huzaa kabilesine saldırıp onlardan 20 kişiyi öldürdü. Kureyş de, silah ve mal yardımıyla onlara yardım ederek antlaşmayı ihlal etti. Bunun üzerine peygamber (s.a.v), hemen savaş hazırlıklarına başlayıp, Kureyşin toplanmasına dahi fırsat vermedi.

Hz. Peygamber (s.a.v), Ramazan’ın 10.günü Medine’den 10.000 kişilik ordu ile ayrılıp Mekke’ye yürüdü. Mekkeliler, ufak tefek direnişin dışında teslim oldular. Hz. Peygamber (s.a.v), genel af ilan etti. Ka’be’ye girip, oradaki putları devirdi. Sonra da insanlardan teker teker biat aldı. Böylelikle Mekke fethedilmiş Oldu.

Veda Haccı:

Hz. Peygamber (s.a.v), hicretin 10.yılında haccetme maksadıyla Mekke’ye gitti. Ki bu hac, kendisinin en son haccı veda haccı olmuştur. Arafat’ta zeval vaktinden sonra, Kusva isimli devesinin sırtında 100.000’i aşkın ashaba hutbe-veda hutesi okudu. Okuduğu hutbenin bir bölümünde şöyle buyurmuştur;

“Ey insanlar! Kadınlarınızın üzerinde sizin hakkınız var, fakat onların da sizin üzerinizde hakları var. Onlar sizin haklarınıza riayet etmelidir, siz de onlara güzel muamele etmelisiniz,

Ey insanlar! Kıyamet gününde ‘Muhammed size peygamberlik vazifesini tebliğ etti mi?’ diye sorulduğunda, ne cevap vereceksiniz?”

Bunun üzerine ashab-ı kiram,’Evet, peygamberliğin gereğini yerine getirdi, emanete riayet etti ve ümmetine nasihatta bulundu’ diye şahitlik edeceğiz cevabını verince, Hz. Peygamber (s.a.v) üç defa ‘Şahit ol yarab!’dedi.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mekke’nin Fethi Nasıl Oldu , Hakkındaki Herşey konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Bitlis merkezden ben Kamil Sönmez. Slm siten vallaha hayran edici, facebookta paylaştım 10-05-2021 02:23:46

  4. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Mekke’nin Fethi Nasıl Oldu , Hakkındaki Herşey konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu