istanbul masöz
Bilgi

Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Mesleki Sorumluluk Sigortası konusu meslek kapsamına giren işlerle ilgili olup geniş bir içeriğe sahiptir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası mesleğin ifa edilmesi esnasında istem dışı bir eylem ya da işlem neticesinde üçüncü kişilere verilen manevi ya da maddi zararların güvence altına alınmasına imkan sağlayan sigorta türüdür. Bu sigorta için her mesleğe göre özel hükümler belirlenmiştir. Genellikle bu sigorta türü en çok avukatlar, mali müşavirler ya da serbest muhasebeciler, hekimler, mühendisler, mimarlar, serbest meslek sahipleri ve sigorta acenteleri tarafından talep edilmektedir. Sigorta Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sürdürülen tüm meslek kolları için geçerlidir. Eğer poliçede ifade edilen meslek sona ererse ya da sözleşmenin feshi, sigortacının iflası, sözleşmeden cayma gibi durumlar gerçekleşirse sigorta sona erecektir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası İçeriği Nedir?

Mesleki Sorumluluk Sigortası içeriği açık şekilde ifade edilmiştir. Bununla ilgili kapsamlı bilgiye internet üzerinden ulaşılabilir. Sigorta kapsamına giren hallerin bazıları şu şekildedir:

– Mesleğin ifa edilmesi sırasında bu meslek dışında kalan tazminat talepleri

– Çalışanının ya da sigortalının uyuşturucu, alkol ve buna benzer madde kullanımı sonucunda yaşanan olaylar

– Mesleki faaliyet esnasında sigortalı tarafından yapılan kasti davranışlar ve olaylar

Bu ve buna benzer diğer olaylar yaşandıktan sonra sigortalı sorumlu olabileceği olayı on gün içinde mutlaka bildirmelidir. Olay gerçekleştiğinde yapılan bildirim son derece önemlidir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Şartları Nelerdir?

Mesleki Sorumluluk Sigortası şartları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Buna göre hata ya da kaza poliçe süresi içinde ve poliçede yer alan faaliyet sınırları içerisinde meydana gelmelidir. Sorumluluk durumu tazminat talep edilmiş olmalıdır. Aksi ifade edilmediği sürece ilgili işyerinde çalıştırılan personel de güvence kapsamında yer almaktadır. Bu güvence kapsamına bazı giderlerin de dahil edilmesi mümkündür. Aynı zamanda sigortadan yararlanılabilmesi için kapsam dışı hallerin mevcut olmaması gerekir. Yani etik olmayan ya da yasaya aykırı davranışlar sergilenmemeli, uyuşturucu veya alkol gibi maddelerin tüketimli haliyle çalışılmamalı ve bunun sonucunda herhangi bir zarara sebep olunmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu