İslam

Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ?

Mest Etme Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ?

Mest: ayakları topuklarla beraber örten, içine kolayca su almayan ve normal bir yürüyüşle 12.000 adım yürünebilecek kadar sağlam olan bir pabuçtur.

Mesh:Ayakları yıkama yerine, eller ıslatılıp sağ elle sağ ayak, sol elle de sol ayak, parmak uçlarından bileklerini aşacak şekilde yukarıya doğru mestin üzerini üçer parmakla meshetmektir.

Meshin Caiz Olmasının Şartları:

 

 • Mestler, abdest aldıktan sonra giyilmiş olmalıdır.
 • Mestler, ayak ve topuklarını her yönden örtmüş olmalıdır,
 • Mestlerle en az üç mil-5544 m- yürünebilmelidir,
 • Mestler, bağsız olarak ayakta durabilecek kadar kalın olmalıdır,
 • Mestler, suyu hemen geçirici olmamalıdır,
 • Meshedilebilmesi için her ayağın ön tarafından en az küçük üç el parmağı kadar bir bulunmalıdır.

Meshin Süresi: Mukim-yolcu olmayan- için bir gün bir gece, yani 24 saat; yolcular için ise 3 gün 3 gece, yani 72 saatir. Bu sürenin başlangıcı, mestler giyildikten sonra abdestin bozulduğu ilk andın.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Giresun şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Ordu şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 11. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 12. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 13. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 14. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 15. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 16. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 17. Çorum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu