İslam

Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ?

Mest Etme Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ?

Mest: ayakları topuklarla beraber örten, içine kolayca su almayan ve normal bir yürüyüşle 12.000 adım yürünebilecek kadar sağlam olan bir pabuçtur.

Mesh:Ayakları yıkama yerine, eller ıslatılıp sağ elle sağ ayak, sol elle de sol ayak, parmak uçlarından bileklerini aşacak şekilde yukarıya doğru mestin üzerini üçer parmakla meshetmektir.

Meshin Caiz Olmasının Şartları:

 

 • Mestler, abdest aldıktan giyilmiş olmalıdır.
 • Mestler, ayak ve topuklarını her yönden örtmüş olmalıdır,
 • Mestlerle en az üç mil-5544 m- yürünebilmelidir,
 • Mestler, bağsız olarak ayakta durabilecek kadar kalın olmalıdır,
 • Mestler, suyu hemen geçirici olmamalıdır,
 • Meshedilebilmesi için her ayağın ön tarafından en az küçük üç el parmağı kadar bir yer bulunmalıdır.

Meshin Süresi: Mukim-yolcu olmayan- için bir gün bir gece, yani 24 saat; yolcular için ise 3 gün 3 gece, yani 72 saatir. Bu sürenin başlangıcı, mestler giyildikten sonra abdestin bozulduğu ilk andın.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 5. Mest ve Mesh Nedir ? , Meshin Caiz Olmasının Şartları Nelerdir ? Meshin Süresi Ne Kadar’dır ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 6. Çorum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu