istanbul masöz
Bilim

Metaverse Dünyası Nedir?

Metaverse Dünyası Nedir?

Metaverse Dünyası Nedir ?

Metaverse evreni teknoloji şirketleri tarafından üretilen yeni bir alandır. Sanal dediğimiz dijital ve elektronik ortamın gerçek dünya ile girift olarak sunulmasını hedefler. Gerçek hayatta yapılabilen ve fiziksel aktivite gerektiren birçok işlem, etkinlik ve aktiviteyi sanalda gerçekleştirmek anlamına gelir. Örneğin kişiler alışveriş yapmak, kültür ve sanat etkinliklerine katılmak ve gece hayatında yer almak gibi gündelik hayatın içinde yer alan aktiviteleri Metaverse ile gerçekleştirebiliyor. Bu gerçekleştirme süreci ise bilgisayar, telefon, android cihazlar ve 3D cihazlar ile yönetiliyor. Kişiler evden çıkmadan hatta hareket bile etmeden birçok işlerini Metaverse dünyasında yarattıkları yaşamlarında gerçekleştirebilir. Gerçek dünya ile sanal platformların bir araya gelmesi buradaki en önemli amaçtır.

Metaverse’nin Kripto Parası Var Mı?

Metaverse coinleri olan bir dünyadır. Metaverse sistemi içerisinde ürün ve / veya hizmet satın almak için dijital cüzdan kullanılır. Kullanılan bu dijital cüzdana ise ülkelerin var olan para birimleri yüklenemez. Onun yerine kripto paralar aktif olarak dijital cüzdan aracılığı ile kullanılır. Dijital cüzdanın kullanımının artması da kripto paraların kullanım alanın genişlemesi, NFT ve Metaverse gelişmeleri ile paraleldir. Metaverse coinleri, coin işlemi yapılabilen tüm platformlardan alınabilir ve satılabilir.

Metaverse Dünyasında Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse’den arsa almak günümüzde birçok kişinin dikkatini çekiyor ve bu neden ile de gittikçe yaygınlaşıyor. Metaverse’den arsa almak için belirlenen kanalların kullanılması gerekir. Arsa almak ve satmak için bu kanallardan kolayca işlem yapılabilir ancak dijital cüzdan ile kripto para kullanılmalıdır. Metaverse’den arsa almak için kullanılan bazı platformlar şunlardır:

 • Axie Infinity
 • Dvision Network
 • My Neighbor Alice
 • Genesis City
 • Matrix World Land Sale

Metaverse’nin arsa alınmasını sağlayan platformlarıdır. Bu kanallar üzerinden arazi satın alabilir ve satılan tüm arazileri görebilirsiniz. Metaverse dünyası içinde ayrıca Decentraland ve The Sandbox gibi platformlar da sık sık kullanılır.

https://azbuz.org/2022-metaverse-projeleri-nedir/

Metaverse Arsa Fiyatları Nedir?

Metaverse arsa fiyatları gün geçtikçe daha çok değer kazanmakta ve buna bağlı olarak artış göstermektedir. Metaverse arsa fiyatları birbirine göre farklılık gösterir. Farklılığın nedeni ise satın alınan arazinin türü, ölçüsü, satan kişi, arsanın konumu ve diğer özelliklerine bağlı olarak satış fiyatı belirlenir. Metaverse içerisinde satışı yapılan tüm arsalar farklı özelliklere sahiptir ve bu neden ile de sabit bir fiyatlandırmadan bahsedilemez. Ortalama olarak 10 bin dolardan başlayan arsa fiyatları vardır ancak içeride dolar bazlı değil kripto temelli ödeme yapılır. Metaverse arsa fiyatları bu neden ile 3.5 Ether gibi ücretlendirmelere sahiptir.

Metaverse Projeleri Nedir?

Metaverse projeleri Metaverse’nin içerisinde yer alan hizmet, kullanım alanı ve özellikleri barındırır. Metaverse projeleri genellikle oyun temellidir ve içerisinde dijital alışveriş, dijital cüzdan, kripto para ve diğer sanal özellikler yer alır. Metaverse projeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Verasity (VRA)
 • Alien Worlds (TLM)
 • Chromia (CHR)
 • CEEK VR (CEEK)
 • Wilder World (WILD)
 • WAX (WAXP)
 • Decentraland (MANA)
 • My Neighborgh Alice (ALICE)
 • The Sandbox (SAND)
 • Axie Infinity

 

https://azbuz.org/2022-metaverse-coinleri-nelerdir/

Facebook Metaverse Mi?

Metaverse ve Facebook ilişkisi son zamanlarda popüler olan konular arasında yer alır. Facebook geçtiğimiz günlerde adını değiştirerek Meta yapmıştır. Facebook’un adını değiştirmesi ve Meta Grup denilen yapılanma ile hareket etmesi dikkatleri çekmiştir. Facebook, Metaverse dünyasında aktif olarak yer alan ve birçok kullanıcının güvenilir bulduğu bir dünyadır. Metaverse, Facebook başta olmak üzere içerisinde birçok farklı önemli şirkete yer verir. Metaverse dünyasında kullanıcı olarak yer almak için arsa satın almak ya da oyunlara dahil olmak gerekir.

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Metaverse Dünyası Nedir? konusunda çok yazı okudum ama Metaverse Dünyası Nedir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. Metaverse Dünyası Nedir? konusunda çok yazı okudum ama Metaverse Dünyası Nedir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 3. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Metaverse Dünyası Nedir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 4. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Metaverse Dünyası Nedir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu