Bilgi

Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir, Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar

Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir,  Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar 


Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti 7 devlete karşı mücadele etmiş, çarpışmaların yaşandığı en kanlı savaş olan Çanakkale’de düşmanı yenilgiye uğratmasına rağmen bu savaştan kaybeden taraf olarak çıkmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’na (1914-1918) İttifak Devletleri (Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan) grubunda katılan Osmanlı Devleti, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamıştır. Bu antlaşmadan sonra, İtilaf Devletleri Osmanlı topraklarını işgale başlamışlardır.

Mustafa Kemal Paşa, 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etmiş, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla Millî Mücadeleyi başlatmıştır.

22 Haziran 1919’da yayımlanan Amasya Genelgesi ile vatanın bütünlüğü ve milletin istiklalinin tehlikede olduğu ve milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı ilan edilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa tarafından halkı direnişe çağırmak ve işgallere karşı harekât başlatmak maksadıyla sırasıyla;

 

 • Amasya Genelgesi (22 Haziran 1919) ilan edilmiş,
 • Erzurum Kongresi (23 Temmuz-7 Ağustos 1919) toplanmış, 
 • Sivas Kongresi (04-11 Eylül 1919) toplanmış müteakiben 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılmıştır.

Meclisin açılması ile birlikte Kongrelerde ve TBMM’de alınan kararlar ile başlatılan millî mücadelede sırasıyla;

 

 • Yurtiçinde başlatılan isyanlar bastırılmış, 
 • Birinci İnönü Muharebesi (6-10 Ocak 1921), 
 • İkinci İnönü Muharebesi (23 Mart-01 Nisan 1921), 
 • Kütahya-Eskişehir Muharebeleri (10-24 Temmuz 1921), 
 • Sakarya Meydan Muharebesi (23 Ağustos -13 Eylül 1921),

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi (26-30 Ağustos 1922) yapılarak, düşmana kesin darbe indirilmiş ve Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emriyle 09 Eylül’de İzmir işgalden kurtarılarak zafere ulaşılmıştır

Kurtuluş Savaşı sonunda 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzalanarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugünkü sınırları belirlenmiştir.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilerek Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı ve kurucusu olarak tarihe geçmiştir.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir, Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar konusunda çok yazı okudum ama Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir, Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir, Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 4. Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Nedir, Hakkındaki Gerçekler, Yapılan Anlaşmalar ve Savaşlar konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu