Bilgi

Modem Nasıl Resetlenir ? Modem Sıfırlama

İnternet sağlayıcınız  hizmeti kablo yardımı ile evinize kadar getirir. Ama  bu noktadan sonra evde dağıtım işlemini yapacak  olan birim modeminizdir. Modemler özelliğine göre  kablosuz  yada kablolu olarak internet  hizmetini kullanacağınız cihaza aktaran ara birimlerdir.

Modemi Neden Resetleriz ? 

Modem resetleme bağlantıdan kaynaklı sorunlarda ve ya yeni konfigürasyon yapıldıktan sonra  yeni ayarların geçerli olması için bir nevi  önbellek temizleme işlemidir. Modeminiz sürekli çalışan bir alet olduğundan belirli aralıklarla  kendini yenilemesi yani modeme resetleme yapmanız gerekmektedir.

 

Modem Nasıl Resetlenir ? Modem Sıfırlama 2

Modeme Nasl Reset Atılır ? 

Modem resetleme  iki çeşidi vardır. Bu resetleme yöntemlerinden hangisini seçeceğiniz karşılaştığınız sorunla alakalıdır. Basit  bağlantı sorunları  yaşıyorsanız, internet hızınız  her zaman ortalama kullandığınızdan yavaş  ise  basit reset atabilirsiniz. Ama modeminizde büyük sorunlar , yeşil  olması gereken ışıklar mavi yada kırmızı yanıyor ve  basit reset attığınızda düzelmiyor ise  har reset işlemi  yapmanız gerekmektedir.

 

Basit Reset İşlemi: Bu hepimizin bildiği cihazın kapatma düğmesinden kapatıp ya da  fişini çekip  bir iki dakika  beklemek sureti ile modemi tekrar devreye sokma  yolu ile yapılan basit reset işlemidir. Bu işlem sonrasında cihazınızın İP adresi değişir, temiz bir ip den bağlantı kurulur ve basit  problemleriniz giderilmiş olur. Genellikle basit  bağlantı sorunları  hızdaki yavaşlamalar bu şekilde aşılmış olunur.

Hard Reset İşlemi: Bu işlem modeminizde  donma, ışıkların kırmızı ya da  mavi olması ve  basit reset işlemi ile düzelmeyen sorunlar olduğunda  başvuracağınız yöntemdir. Hard reset işlemi modemin arka kısmında  bulunan özel  küçük bir tuş ya da  ancak bir  iğne ucu yardımı  ile ulaşabileceğimiz bir reset tuşu yuvası sayesinde yapılır. Hard reset yaptıktan sonra mutlaka yeni şifre  ve kullanıcı ayarlarını tekrardan yapılandırmamız gerekmektedir. Çünkü hard reset yaptıktan sonra modeminizi  aynı zamanda  fabrika ayarlarına çevirmiş olacaksınız .

 

Modeme Reset Attıktan Sonra Şifre Değişti 

Modeme  hard reset attıktan sonra  şifre değişebilir. Bu durumda modem arayüzüne girip gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. Modem arayüzüne giriş şifrenizi  bilmiyorsanız  önce modeminizin İP adresini öğrenip sonra da  varsayınlan modem şifreleri ni deneyebilirsiniz. Genellikle ip  adreslerinde en  çok  kullanılan 192.168.1.1 ip adresidir.

Bu bilgileri  de  öğrendikten sonra modem ara yüzüne girip  bilgileri  güncelleyebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Modem Nasıl Resetlenir ? Modem Sıfırlama konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  5. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Modem Nasıl Resetlenir ? Modem Sıfırlama konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  6. Modem Nasıl Resetlenir ? Modem Sıfırlama konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  9. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu