YaşamVideo

Muğla Kano Gezisi – Muğla Gezi Rehberi 2020

Bilinmez diyarlarda keşfedilmemiş topraklarda Avrupa’nın en iyi açık alanı tarih dolu bir doğada solunan bir oksijen sizce ne kadar heyecan verebilir. Tarif edilemez. Rotamız Ege’yi Akdeniz’den ayıran her bir köşeşin de farklı maceralar barındıran Muğla.

Planımız bu cennet doğayı kanoyla keşfetmek fakat Muğla’ya varmadan yol üzerinden ilginç yapıdaki kayalar dikkatimizi çekiyor ve macera erken başlıyor. Aydın ve Muğla arasında kalan gören hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı jeomorfolojik oluşumlar Çile yolunda dikkatleri üzerine alıyor.

Muğla

Mitolojide acının ve göz yaşının efsanesi Marsias olarak anılıyor. Bölge de farklı uygarlıklara ait çok sayıda antik kent bulunması bi yana geçmişten günümüze hep ilgi odağı oldu bu ilginç kayalıklar tehlikeli ve kırılgan yapıda olan kayaçlara tırmanış çok tehlikeli ama onları bu bölgeden alı koymak gerçekten zor zirveye çıkmadan dönmeleri de öyle.

Yola devam edip Sarsala’ya varmamız gerek fakat doğa bizi bir kez daha cezbediyor koca gölü görür görmez rotamızdan sapıp keşfe çıkıyoruz. Yine yine olağanüstü bir yerde olağanüstü bir havadayız çok şanslıyız. Saat 11’e doğru hava ısınıyor hava şu an 13 derece ama benim en sevdiğim hava güneşli ve 13-14 derece.

Muğla Gezi Rehberi

Doku çok güzel ya kaya, toprak ve zeytin ağaçları. Dalamana yaklaşık 6 km mesafede bulunan bu göl kapukargın köyün de bulunuyor. Buralarda bir yerde durup kanoları taşımamız lazım suya kadar. Kanonun suya indirileceği bölge özenle seçildi hazırlıklar yapılıyor uygun kıyafetler ve can yelekleri giyiniyor.

Kürekler ayarlandı suyla buluşma vakti. Buradan daha güzel bir coğrafya olamaz zaten bu kadar güzel olabilir ama bundan güzel olamaz. Ya şu kayaların şekli dokusu ağaçlar, su, akarsu, sazlık, koylar, dağlar, şelaleler yani böyle bir şey yok. Yıllar önce denizin bir parçası olduğu düşünülen göl oldukça durgun cam gibi.

Planlarımızda olmayan koca göl keşfi tamamlandı ülkemizin her bölgesin de olduğu gibi bu bölge de olağanüstü manzarala sahip fakat yola devam etmemiz gerekiyor. Fethiye körfezinin sayısız masmavi koylarından birine varmaya az kaldı virajları yollar bölgeyi tepeden görmek için eşsiz bir fırsat.

Renge bak bu çok özel bir mavi ya sanki suya boya dökmüşsün gibi duruyor tamam işte kükürtün verdiği renk bu bunun sebebi kükürt yani evet zaten şu kayaların içinden çıkıyor görüyorum bütün bak bir sürü delik var ve bide o köprü gibi yer var onun altından geliyor ve çok enteresanda bir koku yapıyor bu arada kükürt kokusu bak gaz çıkıyor görüyormusun görüyorum her yerden kaparcık çıkıyor peki bu üzerindeki parçacıklar da bunlar iyonlaşmasıyla içerdeki minarallerin iyonlaşmasıyla oluşan yosunumsu bir görüntü herkes şey zannediyor yosun filan halbuki kükürtün kendisi demin elimi soktum su sıcacık yıl boyunca bu kayaların içinde 28 derece su çıkıyor.

Sarıgerme’ye yaklaşık 5 km mesafede bulunan Fevziye köyünde dağların içerisin de su kaynıyor su sıcaklığı 27-28 derece arasında suyun tabanı da doğal bir çamurla kükürtle kaplı suya bu mükemmel rengi veren tamda bu. Ege denizine kavuşma vakti cam gibi parlayan çarşaf gibi mini akıntı yaratan boğaz bizleri Ege deniziyle buluşturuyor. Sırada ıssız ve yalnız bir koy var Aşı insanın ucsuz bucaksızlık algısını yeniden yapılandırmasına sebep olan ressam Bob Ross tablolarından fırlamış dağlar ve ormanların eşlik ettiği bir bölge.

Muğla İztuzu Plajı

iztuzu plajı
İztuzu Plajı

İztuzu plajının ekosistem önemi bahsetmemiz gerekirse burası deniz kaplumbağlarının yumurtlama ve üreme alanı ve dünyanın heryerinden deniz kaplumbağları kalkıp buraya gelip yavruluyorlar dolayısıyla burası çok ciddi bir koruma bölgesi. Yumurtlama döneminde burada yürümek bile yasak

Dünya çapında ikonik bir kumsal carette carettaların yumurtladığı özellikleri Nisan, Mayıs ve Haziran ilk haftası o döneme kadar yumurtladığı kumsal koruma alanı ve dünya çapında da bunun tanınan bilinin bir hareket. İngiliz The Times gazetesi 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası carette caretta kaplubağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyandaki İztuzu plajının Avrupa’nın en iyi açık alanı ilan ediyor.

Lagünler deniz ya da okyanus gibi büyük su kütlelerine bağlantısı olan sığ göllerdir deniz kulağı olarakta bilinirler. Dalgaların ve akıntıların taşıdığı kum ve çakıl gibi katı maddeler durgun alanlarda birikerek bir set oluşturuyor. Zirvede olan başka birşeyse Kaya mezaları eski inanışa göre insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa tanrıya o kadar yakın olurmuş. Kayalara kazılırmış kralların ve önemli insanların mezarları. Kubreli kilise birkaç medeniyet yaşamış bunun üzerinde kale sonradan yapılmış.

Muğla Kano Keyfi

Doğal güzelliği ile ülkemizin turistik cenneti Muğla’yı sadece araba ile değil göllerinde kano keyfi yaparak gezmenizi öneririz. Bambaşka bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Muğla Kano Gezisi – Muğla Gezi Rehberi 2020 konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Muğla Kano Gezisi – Muğla Gezi Rehberi 2020 konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu