Tarım

Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Nadas, tarla olarak kullanılan toprakların sürülerek belirlenen bir süre boyunca dinlendirilmesi; yani ekim işlemi yapılmamasıdır.

Özellikle suya ihtiyaç duyan kurak bölgelerde, toprağın su depolaması ve bu suyla beslenmesi için nadas yöntemine başvurulur. Ülkemizde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde nadasa bırakılan toprak miktarı oldukça çoktur. Bunda bakliyat ve tahıl tarımının ağırlıklı yapılması ve toprağın neme çok fazla ihtiyaç duymasının büyük etkisi .
Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?
Nadastan alınan verimi arttırmanın en önemli yolu toprağın tuttuğu su miktarını arttırmaktır. Bu da doğru zamanda ve miktarda toprak işleme yapılmasıyla mümkün olur. Anızlı nadas yönteminin kullanılması da kara nadas yönteminin uygulanmasından daha çok su bırakacağı için; nadas yönteminin seçiminde de dikkat edilmelidir.
Nadasa bırakılacak arazinin aynı dönem içerisinde birden fazla işlenmemesi önem taşır. Çünkü toprak işleme sırasında toprak havalanarak, sahip olunan nem havaya karışır. Toprağın ihtiyaç duyduğu su kaybedilir.

43 Yorum

 1. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 2. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 3. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 4. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 7. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. Tarım kategorisinde yazmış olduğunuz Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 13. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 14. Kilis merkezden ben Beren. Slm web siten harbiden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 28-07-2021 16:54:14

 15. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 16. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 17. Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 18. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 19. mrh her gün bu tür konular okuyama çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu