Kapat

Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Nadas Yapan Traktör
Abone Ol

Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın ?

Nadas, tarla olarak kullanılan toprakların sürülerek belirlenen bir süre boyunca dinlendirilmesi; yani ekim işlemi yapılmamasıdır.

Özellikle suya ihtiyaç duyan kurak bölgelerde, toprağın su depolaması ve bu suyla beslenmesi için nadas yöntemine başvurulur. Ülkemizde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde nadasa bırakılan toprak miktarı oldukça çoktur. Bunda bakliyat ve tahıl tarımının ağırlıklı yapılması ve toprağın neme fazla ihtiyaç duymasının büyük etkisi vardır.
Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?
Nadastan alınan verimi arttırmanın en önemli yolu toprağın tuttuğu su miktarını arttırmaktır. Bu da doğru zamanda ve miktarda toprak işleme yapılmasıyla mümkün olur. Anızlı nadas yönteminin kullanılması da kara nadas yönteminin uygulanmasından daha çok su bırakacağı için; nadas yönteminin seçiminde de dikkat edilmelidir.
Nadasa bırakılacak arazinin aynı dönem içerisinde birden fazla işlenmemesi önem taşır. Çünkü her toprak işleme sırasında toprak havalanarak, sahip olunan nem havaya karışır. Toprağın ihtiyaç duyduğu su kaybedilir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Nadas Nedir? Nadasın Etkisini Arttırmanın Yolları Nelerdir?” üzerine 10 yorum

  1. artuk says:
  2. Ayşen says:
  3. Hasan says:
  4. Hakan says:
  5. Anonim says:
  6. Cemil says:
  7. Cemil says:
  8. Duygu says:
  9. Cemil says:
  10. Adıl says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk