EğitimBilgiVideo

Nasıl Gazeteci Olunur? Aşamaları

Nasıl olunur? İyi bir şekilde anlamak için gazetecilerde bulunan kişisel özellikleri ve sorumlulukları maddeler incelemek doğru olacaktır.

Nasıl gazeteci olunur?

1) Araştırmaya meraklı olmalısınız

Gazetecilik bir bakıma da araştırmaya meraklı olmaktır. Haber niteliği taşıyan bir olay bulmanız için araştırma yapmalısınız. Herkesin bildiği bir olayın da başka bir boyutunu da anlatmak bir beceridir lakin tüm bu haber niteliği bir araştırmanın sonucudur.

2) Haberin ilk defa sizden duyulması için çaba göstermelisiniz

Birçok kişi habercilikte ilk haberin bağlı olduğunuz firma ya da kurum, kuruluş için önemli bir niteliği vardır. İnsanlar ilk defa duydukları haber için gazeteye bakma ihtiyacı, sayfaları kurcalama ihtiyacı duyar. Böylelikle yaptığınız haber hedef kitleye ulaşır ve çalıştığınız ortamda popüler bir konuma yükselirsiniz. Lakin unutmamanız gereken en önemli özellik bütün ilk haberlere ulaşmak için iyi bir dedektif gibi çalışmak, her olayın arkasında yatan gerçek nedeni merak etmek ve sonucu her ne olursa olsun gerçeği öğrenmek gerekir. O halde ilkleri yakalamayı başaran bir gazeteci her zaman için seçilir ve özel teklif alan bir gazeteci olur.

3) Doğru kaynaktan doğu haber yapmalısınız

Her haber, haber niteliğini taşıması için gerçekçi ve ispat edilebilir bir yanı olmalıdır. Yalan haber size karşı tepki çoğalmasına yol açar. Yanlışlıkla da olsa yanlış haber yapmak mesleğinizin sonunu getirebilir. Çünkü çalıştığınız kurum, kuruluş sizi kabul ederek yazdığınız her yazıyı da kabul etmiş oluyor. Size karşı doğan tepkiler gazeteye karşı doğan tepkileri de beraberinde getirir.

4) Haberi ilgi çekici bir şekilde anlatmalısınız

Haber niteliği taşıyan olayları dikkat çekici bir şekilde anlatmalısınız ki bu haberi okuyan kişiler hemen başka birine söyleme eyleminde bulunmalıdır. O halde kelimelerin gücünü kullanarak en basit bir olayı bile ilgi çekici bir başlıkla açıklayabilirsiniz.

Haberler bir adet başlık ve üç adet; giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşur. Başlık ne kadar çok dikkat çekici olursa okunma oranı o kadar yüksek olur. Giriş bölümünde olaylar ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra gelişme bölümünde olayı detaylı bir şekilde anlatmalısınız. Sonuç bölümünde olayları toparlamalı, kısa bir ana fikre varmalı, meydana gelen sonuç en kısa cümlelerle özetlenmelidir. Böylelikle okuyucu haberinizi okurken sıkılmaz ve sizi takip eden birçok hayranınız olur.

Gazetecilik Geliştirilebilir Mi?

Gazetecilik mesleği yaptıkça geliştirilebilir bir meslektir. İlk başlarda çok çarpıtıcı olaylar karşınıza çıksa bile cümle ve kelimeleri kullanma tarzınız gelişmediği için meslekte bir takım sıkıntı yaşayabilirsiniz. Önemli olan pes etmemek, geri adım atmamaktır. İsteyerek yaptığınız her iş size zevk verir. Zamanla gazetecilik mesleğinde iyi bir konuma yükselirsiniz. Geliştikçe elle tutulur bir yazar konumuna gelirsiniz.

Nasıl Gazeteci Olunur? Aşamaları 1

Nasıl gazeteci olunur? – Gazetecilik Mesleği Kolay Mıdır?

Gazetecilik mesleği en zor mesleklerden biridir. Çünkü bir haber için girdiğiniz kılık kıyafet değişikliğinden tutun da ruh hallerine kadar tüm değişiklikleri gösterebilirsiniz. Ayrıca bir olayın sonucunu öğrenmek için bir ay boyunca araştırma ve öğrenme aşamalarında bulunabilirsiniz. Birçok kişiyle iletişim halinde olmak ve herkesle samimi olmak zorunda kalmak da gazeteciliğin zor bir yanıdır. Tüm ruh hallerini içinde barındıran ve meslekte en iyi konuma yükselen biri olmak istiyorsanız iyi bir araştırmacı, doğru kaynaktan haberi alan gazeteci, saygılı ve hoşgörülü, herkesle samimi, duruma göre kılık ve kıyafet değiştiren bireyler olmalısınız.

Nasıl gazeteci olunur? – Gazetecilik Mesleğinin Tehlikeleri

Nasıl gazeteci olunur? Gazetecilik mesleğinin tehlikeleri daha çok dışarıdan gelen tehlikeleri içerir. Herhangi bir haberi gazeteye aktardığınızda bu haberde alan kişi ve kişi yakınları size herhangi bir suikast düzenleyebilir. En basitinden güvenliği tehlikede olan bir konumda haber yapmak zorunda kalabilirsiniz ya da o konumda bulunarak gazetecilik için önemli bilgileri söyleyecek kişilerle kılık kıyafet değiştirerek konuşmak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu ihtimaller gazetecinin başına gelebilen doğal olmayan durumlardan bir tanesidir.

Nasıl gazeteci olunur? Hakkında merak ettiklerinizi bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. Nasıl Gazeteci Olunur? Aşamaları konusunda çok yazı okudum ama Nasıl Gazeteci Olunur? Aşamaları konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  6. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  7. Nasıl Gazeteci Olunur? Aşamaları konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu