YaşamVideo

NBA Devlerini Yükselten Ayakkabılar

Bir efsane yaratmak bir efsane olmak kadar zor bir iştir. oyuncularının ayakkabıları da tıpkı onlar gibi birer efsane niteliğinde…

Sporun her çeşidinde sporcunun başarısı için; rahatı, kullandığı spor malzemelerinin fizyolojik uygunluğu, sporcunun kendi stilini ön plana çıkarabileceği ve kendini ortaya koyabileceği detaylar çok . Bir basketbolcuyu fileye yükselten ayakları ve onunla beraber efsaneleşen ayakkabılarıdır. Kobe Bryant’ın 61 sayı ayakkabısı bunun en güzel örneği…

NBA Ayakkabıları

NBA oyuncularının ayakkabılarının teknik detaylarına baktığımızda bu ayakkabıların efsanelere özgü üretilmesini pek ala anlayabiliyoruz. Nike ve Adidas NBA sporcularının en çok tercih ettiği markalar, bununla beraber Reebok, Converse, Puma ve And1 tercih edilen markalar arasında. NBA oyuncuların ayakkabıları NBA’in ilk yıllarından itibaren basketbolcuların ve basketbol severlerin dikkatini çekti.

Ayakkabıların iyice ön plana çıkması, Michael Jordan’ın NBA tarihine girişi ile başlar. 1984’te yapılan ilk anlaşma ve sonrasında Nike Air Jordan ayakkabılarının üretilmesi, daha ilk sezonunda kendi efsanesini yarattı. Bu ayrıca o dönem Adidas ve Converse karşısında Nike’ a büyük bir çıkış sağladı. Nike Air Jordan bir basketbolcunun ismini alan ilk ayakkabı serisi oldu. Böylelikle basketbolun efsaneleri ayakkabılara hayat vermeye başladılar.

Nike Air Jordan
Nike Air Jordan

NBA oyuncularına bir ayakkabının kattığı en önemli şey şüphesiz rahatlık, kolay ve hızlı hareket imkânı. Bununla beraber basketbolcuların oyun stillerini yansıtabilmeleri de önemli bir özellik. Sporda kendin olmak ne denli önemliyse bunu oyuna ve stiline yansıtmak da o kadar önem arz ediyor.

NBA Adidas Derrick Rose 4

Adidas Derrick Rose 4
Adidas Derrick Rose 4

Adidas Derrick Rose 4 “Chicago Nightfall” en güzel tasarımlardan biri. Bir efsanenin ayakkabısı olmayı hak edecek renk uyumuna ve tasarıma sahip.  Tıpkı Chicago’nun gece görüntüsü gibi parlak sarı renk mor ile bütünleştirilmiş. Özgün olmak sporun doğasında var. Unutulmaması gerekense bu özgünlük bir efsaneyle başka efsaneleri doğurur.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu