istanbul masöz
SağlıkBilgi

Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer?

Nezle virüslerin insan vücuduna girmesi ile meydana çıkan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Virüs vücuda girdikten sonra semptomların ortaya çıkması 1-3 gün arasında değişiklik göstermektedir. Belirtilerin oraya çıkmasının ardından virüsün tamamen vücuttan atılması ise bir hafta kadardır. Nezlenin griple sık sık karıştırılmasına karşın, nezle gripten daha hızlı iyileşme gösteren bir hastalıktır. Grip ise influenza virüsünün vücuda girmesi ile birlikte semptom gösteren bir hastalıktır ve iyileşme süreci bir ile altı hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Peki, bu virüslerden daha kolay kurtulmanın yolları var mıdır?  Elbette doğanın bize bu noktada sunduğu pek çok imkân vardır.

Nezle ve Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Aslında kendine has yoğun bir tedavisi yoktur. Eğer virüs vücutta halsizlik ve enfeksiyona neden olmadıysa antibiyotik kullanımı hekimler tarafından tercih edilmez. Maksimum on gün süren hastalık kişinin kronik hastalıklarından ve aniden oluşabilecek sorunlar nedeni bir komplikasyon gerçekleşmemesi durumunda bu süre zarfında tamamen atlatılacaktır. olarak ağrı kesici takviyeleri ve uygun soğuk algınlığı ilaçları ile hasta kişinin sıkıntıları minimum düzeye indirilmeye çalışılmaktadır. Hastalık sürecinde bol sıvı tüketmek, C vitamini bakımından zengin besinler ve bitki çayları tüketmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Kişinin kendi hijyenine dikkat etmesi ve hastalığını çevreye yaymaması adına evinde tedavisini sürdürmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Nezle ve Gribi Hızlı Geçirecek Öneriler

Bitkiler bu hastalıkla mücadele etme sürecinde çok büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca hasta olmadan önce bu besinleri tüketmeniz vücudunuzun korumasını arttırarak hastalığa yakalanma riskinizi d azaltacaktır. Bu bitkileri şöyle ele alabiliriz.

Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? 2

-Nane/Limon

Kulağa pek hoş gelmese bile nane ve limon ikilisi nezle ve griple başa çıkmada bir numaralı yardımcı olacaktır.

 

Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? 3

-Ada Çayı

Ada çayı hem tadıyla hem kokusuyla grip ve nezle sürecinizde bir numaralı yardımcı olacaktır. Boğazları yumuşatıp terlemenizi sağlayarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 

Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? 4

-C vitamini

C vitamini barındıran bitkiler ve meyveler vücudunuza direnç kazandıracaktır. Bu direnç ise nezle/grip virüslerinin hızlıca atılmasını sağlayacak ve iyileşme süreniz hızlanacaktır.

Tabi ki hasta olmamak ilk başta çabalamak gereken asıl şey olmalıdır. Hastalığa yakalandıktan sonra ise ilk önce hekiminize başvurmalı ve sizin için uygun olan tedaviye başlamanız gerekmektedir. Bu tedavinin yanında alacağınız takviyeler ise hem size ekstra direnç kazandıracak hem de iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunda çok yazı okudum ama Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 6. Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunda çok yazı okudum ama Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 7. Makale için teşekkürler. Sizi de siteme beklerim gerçekten güncel blog yazıları yazıyorsunuz.

 8. Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunda çok yazı okudum ama Nezle ve Grip Nasıl Çabuk Geçer? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 12. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 13. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 14. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 15. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 16. Çankırı şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 17. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu