İslam

Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Kaç Rekattir, Farzları ve Sünneti

Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Rekattir, Farzları Sünneti 


Öğlen namazı, dördü sünnet, dördü farz, ikisi de son sünnet olmak üzere on rekattir.

Önce, öğlenin sünnetine diye niyet edilip dört rekatli sünnet kılını. Bu sünnetin ilk iki rekati, tıpkı sabah namazının sünneti gibi kılınır. İkinci rekate oturulduğunda sadece ‘ ettehiyyatü’ okunur ve tekbir getirilip ayağa kalkılır. Besmele, Fatiha ve bir miktar ayet okunduktan sonra rüku ve secdeler yapılıp dördüncü rekate kalkılır. Burada da besmele, Fatiha ve bir miktar Kur’ okunduktan sonra rüku ve secdeler yapılıp oturulur. Ettahiyyatü, salli, barik ve dular okunup selam verilir.

Öğlenin farzına gelince; kamet getirilip ‘öğlenin farzına’ diye niyet edilerek tekbir alınır. İlk iki rekati, tıpkı sabah namazının farzı gibi kılınır. Üçüncü rekate kalkıldığında besmele ve sadece Fatiha okunup rüku ve secdeler yapılarak dördüncü rekate kalkılır. Dördüncü rekatte besmele çekilir ve sadece Fatiha okunup rüku ve secdeler yapılarak son oturuşa oturulur. Burada da Ettahiyyatü, salli, barik ve dular okunup selam verilir.

Öğlenin son sünneti ise, tıpkı sabah namazının sünneti gibi kılınır.  Yalnız niyetin, öğlenin son sünnetine diye yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Kaç Rekattir, Farzları ve Sünneti konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  2. Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Kaç Rekattir, Farzları ve Sünneti konusunda çok yazı okudum ama Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Kaç Rekattir, Farzları ve Sünneti konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. Öğlen Namazı Nedir, Nasıl Kılınır, Kaç Rekattir, Farzları ve Sünneti konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu