istanbul masöz
İslam

Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ?

Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ?

Her ibadetin olduğu gibi oruç ibadetinin de bir çok hikmetleri, sayılamayacak kadar faydaları vardır. Ama oruç, her şeyden önce Allah rızası için tutulur. İnsanlar, bu hikmetlerin bir kısmına vakıf olabilir, bir kısmına ise vakıf olamaya bilirler. Şöyleki;

Oruç, kişiye nefsinin olumsuz arzularını karşı gem vurabilme alışkanlığı yapar. Böyle bir insanın kalbi devamlı uyanıktır. Ramazan ayı aynı zamanda ibadet ayıdır. Kullar, bu ayda her zamankinden daha fazla ibadet ederler ve Allah’a yaklaşırlar.

Oruç ta, bu aya mahsus en önemli bir ibadettir.
Orucun bir hikmeti de sosyal açıdan bakıldığında görülür.

Zenginle fakiri aynı açlığa mahkum ederek, zengini fakirin yardımına koşturmaktır. Böylelikle her iki tarafın kalbine, şefkat ve merhamet duyguları yerleşir ve insanlar birbirilerinin ihtiyaçlarını görürler.
Orucun sağlık açısından da bir çok faydaları vardır. Senenin on iki ayında da durmadan çalışan vücut organları, bu ayda dinlenir, kendini yeniler. Oruç, bu gün doktorların her hasta tavsiye ettiklei müthiş bir perhizdir. Orucun bağırsaklara, mide ve sindirim sistemlerine, tansiyona ve kalbe büyük faydaları bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. mrh her gün bu tür konular okuyama çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu