Kapat

Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ?

Orucun Hikmetleri
Abone Ol

Nedir, Nelerdir ?

Her ibadetin olduğu gibi ibadetinin de bir çok hikmetleri, sayılamayacak kadar faydaları vardır. Ama , her şeyden önce Allah rızası için tutulur. İnsanlar, bu hikmetlerin bir kısmına vakıf olabilir, bir kısmına ise vakıf olamaya bilirler. Şöyleki;

Oruç, kişiye nefsinin olumsuz arzularını karşı gem vurabilme alışkanlığı yapar. Böyle bir insanın kalbi devamlı uyanıktır. Ramazan ayı aynı zamanda ibadet ayıdır. Kullar, bu ayda her zamankinden daha fazla ibadet ederler ve Allah’a yaklaşırlar.

Oruç ta, bu aya mahsus en önemli bir ibadettir.
Orucun bir hikmeti de sosyal açıdan bakıldığında görülür.

Zenginle fakiri aynı açlığa mahkum ederek, zengini fakirin yardımına koşturmaktır. Böylelikle her iki tarafın kalbine, şefkat ve merhamet duyguları yerleşir ve insanlar birbirilerinin ihtiyaçlarını görürler.
Orucun sağlık açısından da bir çok faydaları vardır. Senenin on iki ayında da durmadan çalışan vücut organları, bu ayda dinlenir, kendini yeniler. Oruç, bu gün doktorların her hasta tavsiye ettiklei müthiş bir perhizdir. Orucun bağırsaklara, mide ve sindirim sistemlerine, tansiyona ve kalbe büyük faydaları bulunmaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Orucun Hikmetleri Nedir, Nelerdir ?” üzerine 3 yorum

  1. veysel says:
  2. Pınar Gürbüz says:
  3. Ferit says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader