istanbul masöz
Oyun

Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır…

Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır…

En sevdiğiniz oyunları sorunsuz oynamaya çalışmaktan ve oyunu oynamayı gerçekten keyifli kılan bir FPS elde etmek için insanlar çok uğraşıyor. Belki de yeni bir oyun bilgisayarı satın almaya gücünüz yetene kadar çalışıp yeni bilgisayar alana kadar kullandığınız eski bir bilgisayarınız vardır. Ya da daha yeni bir bilgisayarınız var ve her ne sebeple olursa olsun, beklenenden daha düşük fps sunuyor.

Sebep ne olursa olsun, bu kılavuzda oyunlarda FPS’i nasıl artıracağımızı gözden geçireceğiz. İlk dördü, donanımınızı yükseltmeden yapabileceğiniz bir şey olmak üzere, FPS’nizi artırmak için size beş pratik yol gösterdik.

Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır... 2

 1. Oyunun Grafik Ayarlarını Düşürün

Bir oyunda gerçekten düşük FPS alıyorsanız, yapabileceğiniz en kolay ve en hızlı düzeltmelerden biri, oyunun ayarlarına gidip grafik ayarlarını düşürmektir. Bunu manuel olarak yapabilir ve önce en yükse grafik ayarlarını düşürmeye odaklanabilirsiniz ya da tüm ayarları olabildiğince düşürmek için oyun menüsündeki önceden ayarlanmış seçenekleri kullanabilirsiniz.

Gölgeler, görüş mesafesi, kenar yumuşatma, dokular vb. Gibi şeyler, kapatıldıklarında FPS’nizde büyük bir artış görebileceksiniz.

 

 1. Oyun Oynadığınız Çözünürlüğü Düşürün

Grafik ayarlarınız zaten mümkün olduğu kadar düşürülmüş ise, göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz bir sonraki seçenek, oynadığınız oyunun çözünürlüğünü düşürmektir. Oyunlarınız arka arkaya hızla oynanan binlerce görüntüden oluşur. Sisteminizin GPU’su, monitörünüze iletmek için bu görüntülerin her birini işlemekle görevlidir. Monitörünüzün çözünürlüğü ve oyununuz çözünürlüğü ne kadar yüksekse, her görüntüde o kadar fazla piksel gelir ve GPU’nuzun bu görüntüyü üretmek için o kadar çok çalışması gerekir.

Oynadığınız çözünürlüğü düşürürseniz, her bir görüntüdeki piksel sayısını azaltacak ve GPU’nuzdaki iş yükünü azaltacaksınız, bu da daha yüksek bir hızda görüntü (kare) üretmesine olanak tanıyacak ve böylece size bir FPS artışı sağlayacaktır.

 

 1. GPU’nuzun Sürücülerini Güncelleyin

Belki de sorununuz, donanımınızın daha yüksek kare hızları sağlayamaması, Bu durumda, GPU’nuzun sürücülerinin güncel olup olmadığını kontrol edip ve güncel değilse onları güncellemek gerekebilir.

Donanımınız daha eskiyse ve yukarıdaki iki seçeneği denediyseniz ve hala oynanabilir kare hızları , sürücülerinizin de güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Sürücülerinizi güncellemek için, sisteminizde hangi GPU’ya sahip olduğunuzu bulun, GPU üreticisinin web sitesine gidin ve en son sürücüleri indirin ve güncellemeye başlayın mutlaka fps artışı sağlayacaktır..

 

 1. GPU’nuza Hız Aşırtma Yapın(Overclock)

Daha eski bir grafik kartına sahip bazı kullanıcılar için son bir çare olarak daha yüksek kare hızları elde etmek isteyen herhangi bir oyun için bir seçenek olarak, FPS’nizi artırmanın bir yolu, sisteminizin donanımını overclock etmektir.

 

 1. Donanımınızı Yükseltin

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramadıysa, muhtemelen sisteminizin kabul edilebilir bir oyun performansı sağlayamaması muhtemeldir. Ve durum böyleyse, seçeneğiniz yepyeni bir sistem satın almak veya kurmak ya da mevcut sisteminizdeki donanımı yükseltmektir.

 

Bu Beş Pratik Yolla FPS’nizi Artırın

Düşük kare hızlarıyla oynamak berbat bir durum. Oyunlarınızda düşük FPS yaşıyorsanız, yukarıdaki düzeltmelerden biri (veya daha fazlası) FPS’nizi tekrar kabul edilebilir bir düzeye yükseltmenize yardımcı olabilir. Bu düzeltmeler işinize yaramazsa, maalesef muhtemelen donanımınızı yükseltme zamanı gelmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Oyun kategorisinde yazmış olduğunuz Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Şırnak şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 8. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 12. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 13. Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Neler Yapılır… konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu