Haber

Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği

Herkes gelir kazanmak için çalışır.  Kimse  sevdiği  işinden  vazgeçmek istemez. Ama bazı nedenlerden dolayı işçi ve işverenin yollarını  ayırması gerekebilir. Pandemi döneminde işten  çıkarılmalar  durdurulmuştu. İstihdamın düşmemesi ve üretimin devam etmesi  için Bakanlık uyarınca işverenlerin işçilerinin iş akdinin fes edilememesi yönünde kararları varı. 17  Kasım 2020 tarihinde biten içi çıkaramama yasağı  2    Recep Tayyib Erdoğan kararı ile  2 ay daha  uzatılarak 17 Ocak  2021 tarihine ertelendi.

Yani bir işveren  şu an işçi çıkaramayacak , işçiyi çıkarabileceği en yakın tarih   17 Ocak  2021  olacaktır.

İşveren Ne Yapabilir ?

Eğer işçi iş yavaşlatma ve  bir kabahat sonucunda  iş akdinin feshine gidilmek istenmişse, bu durumda  işten çıkartılamayacağı  için kısmen ya da  tamamen  izne çıkarılabilir. Kısmen  ( yarı zamanlı çalıştırma )  ve ya tamamen izne çıkarma durumunda  işçi devlet tarafından destek almaya  ve sigorta primleri  de işveren tarafından ödenmeye devam eder.

Sn Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ‘ un konu hakkında attığı tweet aşağıdaki gibidir.

 


Burada basi geçen kavramlardan;

Kısa Çalışma Ödeneği ; Yarı zamanlı çalışan firmalar  için geçerlidir.  İşçi çalıştığı günlerin  ücretini işverenden çalışamadığı günlerin ücretini ise  devlet tarafından işsizlik parası fonundan tahsil etmektedir.

Fesih Kısıtı :  Durumunda  sınırsız süre ile izne ayrılan işçi devlet tarafından aylık belirlenen bir ücret alır.

Nakdi Ücret Desteği :  Yine  benzer  konulardan  işsiz kalan vatandaşın  devlet tarafından aldığı nakdi yardımlardır.

 

İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Fıkralarda ayrıca maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor.

 

E devlet üzerinden gerekli yardımlar ve desteklerdeki hakediş durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği konusunda çok yazı okudum ama Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  4. Niğde şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  5. Personel İşten Çıkarabilme Tarihi – Kısa Çalışma Ödeneği konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  6. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Personel İşten Çıkarabile Tarihi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu