istanbul masöz
İslam

Sabah Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır ?

Sabah Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır ?

Sabah namazı ikisi sünnet, ikisi de farz olmak üzee dört rekatli namazdır. Evvela, ‘niyet ettim günkü sabah namazının sünnetini kılmaya’ diyerek niyet edilir. Hanımlar, ellerini omuz hizasına kaldırıp tekbir alırlar ve sağ elini sol eli üstüne koyup göğüslerinin üzerine koyarlar. Sübhaneke okunur.

Sonra, eüzü besmele çekilip Fatiha okunur. Ondan sonra da üç kısa veya uzun bir ayet okuyup tekbir getirerek rükua eğilir. Rükuda üç kere 2Sübhane Rabbiyel-Azim’ denir. Sonra, ‘Semiallahü limen-hamideh’ deyip kalkılır. Ayakta ‘Rabbena lekel-hamd’ denir ve tekbir getirip secdeye varılır. Secdede üç kere ‘Sübhane Rabbiyel A’la’ denir ve tekbir getirip kalkılır. Bir iki saniye durulduktan sonra tekrar ikinci bir secde daha yapılır. İkinci secdeyi de yaptıktan sonra tekbir getirilip ikinci rekate kalkılır.

İkinci rekate kalkıldığında sadece besmele çekilir, Fatiha süress ve bir miktar daha ayet okunup, tıpkı ilk rekatteki gibi rüku ve secdeler yapılarak oturulur. Ettehiyyatü, Allahümme Sali ve Barik, Rabbena atina ve Rabbenağfirli daları okunup sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Sabah namazının farzı da aynı şekidle kılınır. Ancak niyet ederken, ‘Sabah namazının farzına’ diye niyet edilir.

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu