istanbul masöz
İş Fikirleri

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Fikirleri

Parasız İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Fikirleri

Her insan kendi işinin patronu olmak ister. Ancak bunun için yeterli birikime sahip olmadığını düşünür ve iş kurmayı hep erteler. İş kurmak sanıldığı gibi kolay bir işte değildir. Sabır, azim ve sebat ister. Olmuyor diye bırakmadan devam etmek ister. Bunun için yeterli zaman var mıdır? Onu çok iyi hesaplamak gerekir.

Çünkü bir iş kurarken yeri geldiğinde maddi sıkıntı çekildiğini de düşünmelidir. Her ne kadar sermayeyle işe başlamak daha kolay gibi gelse de o iş tutmadığında elindeki sermayeyi kaybetmekte insana sıkıntı olur. Bu nedenle küçük ve sermayesiz bir işe başlamak her zaman daha doğrudur.

Kimilerine göre sıkıntılı bir dönem olsa da sonunda mutlaka hedefe ulaşacaktır. Sermayesiz iş nasıl kurulur ve hangi işlere sermayesiz başlanır biraz inceleyelim.

 

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Fikirleri 2

Simitçi Dükkânı

Çoğu kişi simitçi dükkânının sermaye gerektiren bir iş olduğunu düşünse de konumuzun başında da dediğimiz gibi küçük başlamak gerekir. Küçük işle başlarsanız bu büyüdüğünde dükkân hâlini alır. Simit için sermaye sadece o gün için satabileceğiniz kadar simit yapacak malzeme paranız olmasıdır.

Simit çok sevilen ve fakir olsun, zengin olsun her kesimin tercih ettiği bir besindir. Öncelikle simit yapmayı bilmeniz gerekiyor. Gün içinde 100 simit satarsanız ve kazancınızın bir kısmını da bir kenara koyarsanız gün geçtikçe bu sayı artacaktır. Öyle ki zamanla simitçi arabası, daha sonra simitçi dükkânı hâlini alacak. İşi büyütmek sizin elinizde.

 

Kuru Gıda Satışı

Kuru gıdalar uzun ömürlülerdir. Kuru gıdalar normalde ıslak olarak tükettiğimiz gıdaların kurutulmuş hâlidir. Örneğin; tarhana, dolmalık biber, patlıcan ve domates kuruları gibi. Bunlar herkes tarafından yapılabilen şeyler olmadığından sürekli müşteri bulma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle de fiyatı yüksek tutulabilen yiyeceklerdir. Tarhana görünüşte çok para etmeyen bir şey gibi görünse de misal 1 aylık bir çalışmayla en az bir ton tarhana yaptığınızda 40bin gibi bir meblağ cebinize girebilir.

 

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Fikirleri 3

Hamur İşleri

Hamur işi deyince çok kapsamlı bir iş diyebiliriz. Çeşidi çok fazladır. Sadece börek, çörek, poğaça gibi işlerle çok para kazanabilirsiniz. Üstelik bunlar sadece malzeme parası isteyen işlerdir. Günlere, nişanlara hatta günlük yemek için bile çok satış yapabilirsiniz.

Ancak son zamanların en tercih edileni erişte dediğimiz hamur makarnasıdır. Pandemi nedeniyle evden pek çıkmak istemeyen kişiler uzun ömürlü olması açısından erişteyi tercih ediyorlar. Bunu sebzeli yaparak renkli hâle getirdiğinizde müşterilerinizin artısını kazanabilirsiniz.

 

Organik Ekmek

Organik ekmek yapmak için ufak bir mutfak tecrübeniz olması yeterlidir. Organik ekmek tarifi ve ekşi maya tarifleri internet aracılığıyla kolayca öğrene bileceğiniz bir tariftir. Bu nedenle tek yapmanız gereken organik buğday ve Siyez unu almak olacaktır. Bunlarda yine internet yardımıyla kolayca ve ucuz bir şekilde elde edebileceğiniz malzemelerdir. Organik ekmek yaptığınızı , dost, komşular vasıtasıyla duyurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu