İş Fikirleri

Seslendirme Yaparak Para Kazanma

Seslendirme Yaparak Para Kazanma

Seslendirme Yaparak Para Kazanma

 

Seslendirme yaparak para kazanma gelişen teknoloji sayesinde eskiye nazaran daha yayılım göstermiş mesleklerdendir. Seslendirme yaparak para kazanma kişinin diksiyon kabiliyetiyle paralellik gösterir. Diksiyon beceriniz ne kadar iyi olursa seslendirme yaparak para kazanmanız da o derece iyi olacaktır.

Seslendirme yaparak para kazanma sadece üniversitelerin Sinema, Tiyatro veya Radyo Televizyon bölümlerinden mezun olanlar için geçerli değildir. İletişim kurmakta zorlanmayan, konuşması akıcı, cümlelerini özenli kuran her birey bu alanda para kazanabilir.

Seslendirme işi hemen hemen her ülkede dublaj ile başlamıştır. Bu iki terim farklı olsa da hizmet sektöründe birbiriyle uyum içinde ilerlerler. Ülkemizde seslendirme yolunda yapılan ilk dublaj, 1932 yılında ‘‘Bir Millet Uyanıyor’’ filmiyle başlamıştır.

Seslendirme Yaparak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

 

Sesinizin her karaktere, her cinsiyete, her duruma uygun değişiklikler yapabilmesi gerekir. Bu yetenek birçok kişide doğuştan mevcuttur. Fakat bazı kişilerin bu yeteneğini gün yüzüne çıkartması için eğitim alması gerekir. Çünkü bir karaktere bürünmek için sesinizle fazla oynamanız yıpratıcı olabilir hatta ses tellerinize kalıcı zararlar verebilirsiniz.

Seslendirme yaparak para kazanma sadece film sektöründe talep gören bir meslek değildir. İhtiyaç duyulan birçok alanı vardır. Bu para kazanma durumunu; Animasyon, podcastler (ses dosyaları), reklamcılık, online eğitim derslerinde, video oyunlarında gerçekleştirebilme çeşitliliği sizin ilginize kalmış durumda. İlgisi olduğunuz alt başlık ne ise o alanda seslendirme yapmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Seslendirme yaparak para kazanma konusunda başvurabileceğiniz birçok global uygulama vardır. Sizin meslekteki tecrübeniz veya amatörlüğünüze göre bu uygulamalardan yararlanabilmeniz mümkün. Uygulamalardan bazıları: Fiver, Snap Recordings, The Voice Crew, The Voice Realm, Upwork, Voiver, Voice Bunny… (Bazıları ücretlidir.)

 

Ülkemizde bu alanda örnek alabileceğiniz sanatçılardan bazıları: Abdurrahman Palay, Adalet Çimcöz, Bedia Ener, Erol Amaç, Fatih Özacun, Oytun Şanal, Sezai Aydın, Taner Karadağlı, Umut Tabak, Volkan Severcan, Ziya Kürküt.

 

Her meslekte olduğu gibi seslendirme yaparak para kazanmada da başlangıçta çok makul ücretlerle çalışmaya başlayacağınızı unutmamanız gerekir. Gereken donanımlara sahip olduğunuzda ise bu meslekten, fazlasıyla para kazanacaksınızdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu