Bilgi

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik kurumu borçlanması ile ilgili genel olarak özet verildi ve ayrı olarak bu borçlanmaların kapatılabilme yollarını da yazımıza kattık.

Sosyal güvenlik kurumu borçlanma geriye dönük prim borcunu ifade eder. Emeklilik yaşını doldurmuş olan yalnızca emeklilik prim gün sayısını dolduramamış olan emekli talibi kişiler, birtakım fırsatlardan faydalanabilir. Yasa dahilinde belirlenmiş olan bazı SSK’lı kişiler, geriye dönük ödeme yapabilir. 5510 sayılı yasaya kıyasla yapılacak olan hizmet borçlanmaları şu şekilde olmaktadır:

 • Parasız doğum müsaadeyi alan hanımefendiler, legal olarak geriye dönük şekilde borçlanabilmektedir. Bu hanımefendiler; 4, 4B ve 4C’li olarak borçlanabilir.
 • Er veyahut erbaş olarak silah altında veyahut yedek subay okulunda okuma vaziyetlerinde borçlanma söz mevzusu olabilir.
 • 4C’li olarak görev icra eden personel mevzuatına kıyasla aylıksız destur müddetlerine kıyasla borçlanma olabilir.
 • Sigortalı olmayan yalnızca doktora öğrenimi veyahut tıpta ihtisas için yurt içinde ve yurt haricinde geçirdikleri tahsil müddetleri müddetince borçlanma olasıdır.
 • Sigortalıyken gözaltına alınan ve sonrasında salıverilme eden kişilerin tutuklu yada gözaltındaki müddetleri de geriye dönük borçlanmadan sayılmaktadır.
 • İş bırakımı müddetleri,
 • Seçim yasaları dahilinde görevlerinden çekilme etmiş olanların seçimin yapıldığı tarihe kadar olan müddetleri,

Geriye Dönük Borçlanma Kapatılabilir mi?

Geriye dönük borcun kapanması olasıdır. Geriye dönük borçlanmanın kapatılması için gereken kişinin emekli yaşının gelmesi gerekir. Emeklilik yaşı gelen yalnızca bitirmemiş prim nedeniyle emekli olamayan kişiler, geriye dönük borçlarını kapatarak, emekli olabilmektedir. Emeklilik için prim günü bitirmemiş olan kişilerin, geriye dönük borçlanma yapabilmesi için birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu koşullar ise:

 • Geriye dönük şekilde borçlanma ile emekli olmayan isteyen yurttaşların asgari 1800 prim gününe haiz olması gerekmektedir.
 • Borçlanma ile beraber emekli olmak isteyen yurttaşların emeklilik yaş koşullarını sağlaması gerekmektedir. 65 ya da 60 yaşını bitirmiş olan, 1800 prim günü ya da 1800’den fazla prim gününe haiz olan kişiler, geriye dönük borçlanma talebi için başvuru yapabilir.
 • Geçmiş borçlarla birlikte emekliliği olmayan kişiler, tercihlerine bağlı olarak sigorta primi yatırabilir ve emekli olabilir.

 

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 2. SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu