Sağlık

SGK Grip Aşısını Karşılar mı Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı

Salgının küresel düzeyde olması beraberinde grip aşısı gibi çeşitli aşı konularını da gündeme getirdi. SGK grip aşısı karşılamasının hangi hallerde olduğu olmadığı dikkat çekiyor.

Grip Aşısı Talepleri Neden Arttı?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin korona virüsten de korunma çabaları olduğu için grip aşısına olan talep yoğunlaşmış durumda. Grip olanların korona virüse yakalanma olasılıkları daha da arttığı için havaların soğumasıyla da beraber çözüm sürecini daha da merak edilir hale getirmiştir. Grip aşısı bu sene, korona aşısının da epey gündemde olduğu dönemlerde büyük bir talep görmektedir.

Grip Aşısını SGK Karşılıyor Mu?

Grip aşı sgk tarafından karşılanıyor mu sorusu için birtakım şartlara uyan vatandaşlar olumlu yanıt bulabilmektedir:

Sosyal Güvenlik Kurumu,  yaşlı bakımevi, huzurevinde kalan kişileri kapsamına almaktadır. 65 yaş ve üzerindeki kişiler de sağlık raporu aranmadan bu durumu belgelediğince grip aşısı olabilir.

  • Hamilelerde 13. haftadan doğuma kadar devam eden süre boyunca anne adayları bu hakka sahiptir.
  • Kronik pulmoner, kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları olanlar, astımı olan kişiler vs. grip aşısı sgk avantajından yararlanabilir.
  • İmmün-supresif tedavi alanlar, diyabet hastaları, kronik metabolik hastalığı olanlar vs. grip aşısından faydalanabilir.
  • 6 ay – 18 yaş aralığındaki bebek, çocuk ve erken gençlerde kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi oluyorsa, asetil salisilik asit tedavisi uzun süre görülmüşse grip aşısı sgk kapsamına alınmaktadır.
  • Gebelik durumunu belirten sağlık raporu belirtilmesi durumunda grip aşısı sezonu da takip edilerek yılda bir kere sonuç alınabilmektedir. Sonbahar ve kış ayları boyunca bu aşı süresi geçerliliğini korumaktadır.

Korona Virüs Aşısı Ve Grip Aşı

Grip aşısı Kovid-19 tedavisi yapılırken kontrolü ile de yapılan ve hasta durumuna göre işlemleri sürdüren bir detay söz konusudur.

Grip ve korona virüs insanlarla temas açısından önlemleri bolca gerektiren bir durumdur. Dolayısıyla hastalık seyri devam ederken aşı önlemleri her iki hastalıkla da alakalı olarak yayılmaya teşvik edecek şekilde varlığını sürdürmelidir. Siz de çevrenizdekilere grip aşısını önlem amaçlı olarak yaptırmaları için talepte bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. SGK Grip Aşısını Karşılar mı Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı konusunda çok yazı okudum ama SGK Grip Aşısını Karşılar mı Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. SGK Grip Aşısını Karşılar mı Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu