istanbul masöz
Bilgi

SGK İntibak Yasası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK İntibak Yasası Sorgulama Nasıl ?

Son zamanlarda emekli bireylerin sıkça sorduğu sorulardan biri olan intibak yasası nedir? İntibak yasası sorgulama nasıl yapılır? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

 

İntibak Yasası Nedir?

İntibak yasası farklı koşullarda emekli olmuş ve farklı emekli maaşı alan kişiler arasında eşitlik sağlamak amacıyla çıkarılmak bir yasadır. Bu yasa 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. 2013 yılında ise mecliste 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile onaylanmıştır.

 

SGK İntibak Yasası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile artık intibak yasası sorgulama SGK kurumuna gitmeden yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji ile ister internetten isterseniz de telefondan İntibak Yasası sorgulama yapılabilmektedir. Peki İntibak yasası sorgulama internetten nasıl yapılır?

 

Sgk İntibak Yasası İnternetten Nasıl Yapılır

SGK İntibak Yasası artık internet üzerinden sorgulanabilmektedir. İntibak yasasını internet üzerinden sorgulama yapabilmek için e-devlet e erişim sağlamamız gerekmekte. Bunun için de bir e-devlet şifresine sahip olmamız lazım. E-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine müracaat ederek e-devlet şifresine sahip olabilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıysanız şu adımları izleyerek İntibak Yasası sorgulama yapabilirsiniz

  • İlk olarak turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bu adrese gidin
  • Kimliği onayla butonuna tıklayın
  • C. Kimlik numaranızı ve PTT’den size verilmiş olan e-devlet şifrenizi girin
  • Kimlik doğrulamadan sonra İntibak Yasası sonucunuz anında görüntülenecektir.

İntibak Yasası Sorgulama Telefondan Nasıl Yapılır?

Eğer e-devlet’e erişim sağlayabileceğiniz bir internet erişiminiz yok ise telefondan intibak yasası sorgulama yapabilirsiniz. Çoğu kişinin telefonu internete uyumlu olmadığı için siz de telefonlarınızda 170’i tuşlayarak SGK müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra size belirtilen adımları izleyerek SGK hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bunun dışında internet üzerinde ALO170 sitesine girerek buradan destek bölümünden İntibak yasası sorgulama formuna erişebilir ve İntibak Yasası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İntibak Yasası sayesin 2000 yılı ve öncesinde emekli olan kişiler için 355 TL intibak zammı kararı çıktı. Fakat 2000 yılı ve sonrası için dava hala devam ediyor. İntibak yasası sonucunu Türkiye’de emekli olan kişilerin çoğu hala bekliyor. İntibak yasası ile emeklilere yapılacak zam ise hala merak konusu.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Erzurum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  3. Tekirdağ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu