istanbul masöz
Bilgi

SGK Rapor Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK rapor parası ya da diğer adı ile “İş Görmezlik Ödeneği” 4A (SSK) ve 4B (Bağ-kur) kapsamında bulunan kişiler tarafından alınır.

Sigortalı çalışanlar vatandaşlar için büyük öneme sahip olan SGK rapor parası çalışanların mağdur olmamasına adına yapılan ödemeleri içerir. Özellikle kişilerin meslek hastalığına yakalanması, iş kazası geçirmeleri, kadın çalışanların analık izni durumlarında çalışılamayan günler için ücretten kesinti yapılır. Bu hallerde kişinin günlük yaşantısını kesintisiz şekilde devam ettirebilmeleri için kendilerine ödeme yapılır. Ödemenin alınabilmesi için sağlık kuruluşundan belge alınır ve bu belge SGK tarafından işleme koyulur.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK rapor parasını almak için ilk olarak çalışanın kendisine verilen raporu işverene iletmesi gerekir. Bu rapor işveren tarafından en geç 5 gün içerisinde sisteme girilir. E rapor olarak ifade edilen bu uygulamanın ardından rapor SGK yetkilileri tarafından incelenir ve onay verilirse ödeme kısmına geçilir. Onaylanan raporların ödemeleri PTT tarafından yapılır. İlgili çalışana bununla ilgili olarak bilgilendirme mesajı gönderilir. Para yatırıldığında kişi PTT’ye gidip rapor parasını alabilir.

SGK Rapor Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SGK rapor parası için gerekli belgeler kişinin prim borcu bulunmamalı, rapor alınacak yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi olmalı, iş kazası ya da hastalık sebebiyle çalışılamayacağı sağlık kuruluşu tarafından raporlanmalıdır. Bu şartı sağlayan çalışanlar rapor parası almaya hak kazanabilecektir.

SGK İş Görmezlik Ödeneği

SGK iş görmezlik ödeneği ile ilgili sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılabilir. Bu işlem için e devleti kullanmadan önce kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilir. TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yapıldıktan sonra hizmetler kısmında SGK seçilerek rapor parası ekranına ulaşılabilir. Bunun yanı sıra e devlet ana sayfasında bölümde yer alan arama kısmına iş görmezlik ödeneği yazılarak doğrudan sorgulama ekranı açılabilir. Rapor parası yatırıldıktan sonra burada yatırılan tutar ve diğer tüm detaylar yer almaktadır. E devlet şifresi ile yapılan bu sorgulama işlemi güvenli bir şekilde gerçekleşecektir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu