istanbul masöz
BilgiYaşam

Sivilceli Cilt İçin Güneş Koruması Nasıl Sağlanır?

Sivilceli Cilt İçin Güneş Koruması Nasıl Sağlanır?

Akneli, akneye eğilimli ciltler ve akne izi barındıran ciltlerin özellikle yaz aylarında ekstra bakıma ve korumaya ihtiyaç duydukları kesin. Güneş ışınları yani UV ışınları cilde direk temas ettiğinde sivilceleri kuruttuğunu ve güneş ışınlarının tenimize verdiği bronzluk ne kadar hoşumuza gitse de bunun geçici bir çözüm olmakla beraber yeni bir sorunun da başlangıcı olduğunu bilmek ve unutmamak gerekir. Tüm kadınların sabırsızlıkla beklediği yaz aylarında cildimizin sağlığı için aslında çok basit birkaç önlemle cildimizi daha canlı ve güzel gözükmesini sağlayabiliriz.

Sivilceli Cilt İçin Güneş Koruması Nasıl Sağlanır? 2

Sivilcelerin Güneş Lekesiyle Cilde Yerleşmesini Nasıl Önleriz?

Sivilceli ciltler için güneş koruma yöntemleri, uzmanlara göre kişinin öncelikle muhakkak cilt analizi yaptırması kullanacağı ürünler ve beslenme şekilleri önem teşkil etmektedir. Sadece yağlı ciltlerin sivilceye yatkın olduğunu düşünmek kulaktan doğma yanlış bilgilerdir. Ancak özellikle yağlı ve sivilce oluşumuna meyilli ciltlerde öncelikli olarak yaz aylarına girmeden birkaç seans cilt yapılması önerilir.

Cilt yapısına uygun ürünlerin kullanılması yani yağsız ürünlerin kullanılması gözeneklerin tıkanmasını engelleyecek ve güneş sivilcelerinin önüne geçecektir. Güneş kremlerini sadece dışarı çıkarken kullanılması yerine güne başlarken temiz cilde uygulamak ve gün içerisinde ihtiyaca göre tekrarlamak gerekir.

Cildi korumak için ise SPF 50+ güneş koruyucuları tercih edilmelidir. Doğru ürün kullanımı cildinizin sağlık ve daha canlı gözükmesini destekler. Beslenmenin de güneş ışınlarının vereceği zararları azaltıp sivilce oluşumunu engelleyeceğini unutmamalıyız.

En az 2lt. su tüketimi yazın vazgeçilmez koruma faktörleri arasında yer alır. En sık düştüğümüz hatalardan biri ise kullanılan kapatıcılar. Fondöten ve pudraların sivilceler üzerinde kurutucu etkisi olduğu doğru bildiğimiz yanlışlar arasındadır.

Kapatıcıların gözeneklere yerleşmesiyle birlikte güneşin verdiği etkiyle sivilcelenme problemleri artar ve lekelenmeye dönüşebilir. Bu sebeple kapatıcı tadında güneş koruyucu ürünlerin kullanılması hayat kurtarıcısı olduğu belirtmek isteriz.

 

Cildi Güneşten Korumak İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Cildi güneşten korumak için kendimize çok iş düştüğünü itiraf etme zamanı geldi diyebiliriz. Öncelikle cildinize uyumlu pH dengesine sahip bu sebeple cildi fazla kurutmadan güzel bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Gün içerisinde kirli hava makyaj vb sebeplerle dolan gözenekleri özellikle gün sonunda temizlemek, derinlemesine temizlik için tonik ve cildi muhakkak nemli tutmak için yapısına uygun bir kremle nemlendirmek son derece önemlidir.

Cildi nemlendirmek önemlidir çünkü dış etkenlerden koruyacak bir bariyer cilt yapısına uygun kremlerle desteklenir. Arada evde bile hazırlayabileceğiniz maskeler ile haftada bir veya iki kez uygulamak hem cildi dinlendirecek, hem gözenekleri derinlemesine temizleyecek hem de leke oluşumu engelleyecektir.

Cildimizi bu kadar severken ona bakmamız için başka sebepler aramamıza gerek kalmadı. Kısa rutinlerle sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak sizce de harika değil mi?

 

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu