Kapat

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ?

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 1
Abone Ol

Yaz aylarımızın kabusu sivrisinekler. Hele şu Covid – 19 ile savaştığımız  günlerde mikrop taşıma ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda sivrilerle mücadele daha  bir ön planda  olacaktır. Çoğumuz  sivrisinekler ile mücadelede  prize  takılan ilaçları, vücut spreylerini, losyonları ve buna benzer sivri sinek kovucu önlemleri  denemişizdir.

Hatta  çoğumuz manzarasından bile feragat edip sineklik taktırmıştır. Ama sivrisineklerle mücadelede son derece  basit , bazılarımızın bildiği  bazılarımızın da  hiç  duymadığı basit  şeyler vardır. Bunları deneyerek sivrisinek ısırıklarından korunmamız mümkün olabilir.

Sivrisineklerden Korunma Yolları 

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 2

Sivrisineklerden korunmada  en başta yapacağımız şey  açık renkli kıyafetler giymektir. Sivrisinekler açık renkli kıyafetleri ve  ışıklı yerleri  fazla  sevmezler. Genelde daha koyu renk  ve loş, nemli alanları severler.

 

B ve C Vitamini Sivrisineği  Ürkütüyor 

B ve C  vitamini  yönünden zengin besinler tüketin. Sivrisinekler terleyen insanları tercih eder. B ve C vitaminleri vücutta birikmediğinden insanda  terleme halini azaltır bu  da sivrilerin sevmediği bir durumdur. Bol bol C vitamini  tüketmeniz hem bağışıklılığınızı güçlendirecek hem de sivrisineklerden kurtulmak  için  güzel bir silah olacaktır.

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 3

Fesleğen, Reyhan ve  Karanfil Kokuları

Fesleğen kokusunun sivrisinekleri korkuttuğu ve  kaçırdığı  çoğumuz  tarafından bilinir. Yaz aylarında cafelerde, evlerin pencerelerinde bol bol fesleğenleri görüyoruz. Bunun yanı sıra   reyhan ve  karanfil kokuları da  sivrisinekleri rahatsız edip kaçırmaya yardımcı olabilir. Bu bitkileri sivrisineklerin gelebilecekleri cam ve ya balkon  önlerine  koyarak  büyük ölçüde sivrilerden kurtulmamız  mümkün olacaktır. Özellikle fesleğenleri  sprey ile  az ıslayarak  biraz salladığımızda hem  hoş  kokusunu salacak hem de civardaki sivrisinekleri  sizden uzaklaştıracaktır.

 

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 4

Sirke  ve Limon  Kokusu 

Sirke ve  limon da sivrisinekleri  uzaklaştıran kokulara sahip besinlerdir. Bir bardak içinde  sirke  koyup camların önüne  koyduğunuzda  kokusunu salıyorsa  o kokuya da sivrisinek  gelmeyecektir. Limon suyu da  aynı şekilde  sinekleri  uzaklaştırmak için  kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Eski zamaanlarda  sirke ile evin her tarafı temizlenir  ve evin belirli bölümlerine sirke  dolu  küpler konurmuş. Bu sirke  inanışlara göre hem 3 harflilerden korunmayıhem de bütün haşeratı uzaklaştırmaya yararmış. Sivrisinekler sirke ve limon kokusunu sevmezler.

 

Soğan ve Sarmısak

Soğan ve sarımsak kokusundan çoğumuz rahatsız oluruz. Sivrisinekler de  soğan ve sarımsak  kokusunu sevmezler. Her ne kadar soğan ve sarımsak üzerimize sürülmeyecek kadar yakıcı kokusu olsa da  sivrisineklerin soğan ve sarımsak kokusundan da  kaçtığını söylemek zorundayız. Soğanı çok seven  ve düzenli tüketen insanların sivrisineklerden daha  uzak olduğunu bir kez daha  öğrenmiş  olduk.

 

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 5

Nane

Nane  bir çok rahatsızlıkta kullanılan şifa deposu bir bitki. Kış  aylarının  limon ile birlikte vazgeçilmez  kurtarıcısı. Diz ağrılarının en güzel kremlerinin  içeriği. Nefes açıcı , ağrı kesici , ferahlatıcı kısacası nane hayatımızın sağlık noktasında her yerinde. Böylelikle sivrisineklerin de  en büyük düşmanlarından  biri  nane. Sivrisinekler nane kokusunu sevmez. Naneden  yapacağımız sprey, nane ve ya okaliptus yağları sivrisinekleri kaçırır. Hatta nane  yaprağını ezip sivrisinek sokan yere sürdüğünüzde  kaşıntısını alır. Sivrisineklerden korunmada  nane  en etkili silahlardan biridir.

 

Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ? 6

Son olarak Lavanta

Lavanta  kokusu muhteşemdir. Bir çoğumuz lavanta  kokusunu severiz. Ama  sivrisinekler lavanta kokusunu sevmez. Hatta nefret ederler. Sivrisineklerin bol olduğu yerlere  gidecekseniz ve ya gece yatarken lavanta  kokulu bir duş jeli ile yıkanın. Sonra hafiften bir lavanta  kokusu ya da  lavanta yağı sürün sabaha  kadar mışıl mışıl  sivrisineklerden uzakta olun.

Sivrisinekler  ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ;

 • Sivrisinekler kan grubu  ayırt etmez ; insan ayırt eder.
 • Her sivrisinek sıtma yapmaz. Sıtma yapan  anofel cinsi dişi sivrisinektir.
 • Dünyada yaklaşık olarak 3500 tane sivrisinek türü ve 41 sivrisinek cinsi vardır
 • Sandımca  küçük olanlar daha  çok can  yakıcı oluyor
 • Sivrisineği elinizle öldürürseniz mutlaka uzunca  bir süre yıkayın  kan  yolu ile herhangi  bir mikrobu bulaştırabilir.

Sivrisinek  Kimleri  Sever ? 

Sivrisinekler vücudu terlemeye ve nemlenmeye müsait insanları daha  çok sever. Ayak kokusunu  çok sever. Bu yüzden ayaklarınızı sık sık yıkayın. Yatmadan önce duş alın. Terli vücutta sivrisinek daha çok agresiftir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Sivrisinekler Neden Kaçar ? Sivrilerin Sevmediği Kokular Nelerdir ?” üzerine 14 yorum

 1. Hakan says:
 2. Marin says:
 3. Neslihan says:
 4. leyla says:
 5. Kamil Sönmez says:
 6. cem says:
 7. Vurgun says:
 8. Atakan says:
 9. Melissa says:
 10. Kaan says:
 11. Nisan says:
 12. Adıl says:
 13. Kamil says:
 14. Saim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk