istanbul masöz
Bilgi

Sosyal Bilgiler Öğretmenin Önemi

Sosyal Bilgiler Öğretmenin

Sosyal bilgiler öğretmenliği, tıpkı diğer öğretmenlik dalları gibi kutsal bir meslektir. Ülkemizin geleceği gençlere; tarih, toplum bilimleri ve coğrafya alanları ile ilgili temel bilgileri aktaran öğretmenlik branşıdır.

Sosyal bilgiler öğretmeni olmak için ilk öğretim ve lise eğitimini bu yönde bir okulda tamamlamış olmak zorunluluğu yoktur. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra girilen üniversiteye giriş sınavında, üniversitelerin sosyal bilgiler öğretmenliği bölümüne girmeye yetecek puan alınması ve tercihin bu yönde yapılması yeterlidir. Dört yıllık bir üniversite eğitiminin ardından mezunlar, sosyal bilgiler öğretmeni ünvanıyla kamu personeli seçme sınavında aldıkları puan doğrultusunda devlet okullarına atanırlar.

Sosyal bilgiler öğretmenliği, ülkemizin zengin tarihi, iki kıtanın birleşim yerinde yer almasının getirdiği jeopolitik önem ve coğrafi güzellikleri düşünüldüğünde ayrı bir önem kazanır. Yeni yetişen nesile, tarih bilincinin aktarılması ve bu tarihe sahip çıkmanın öneminin anlatılmasında sosyal bilgiler öğretmenleri büyük rol oynar.

Geçmişte diğer devletlerle kurulan siyasi ilişkilerin doğru bir şekilde, tarafsız olarak anlatılması yarının büyükleri olan gençlerin ülke yönetiminde doğru adımlar atmasına vesile olacaktır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Siirt merkezden ben Kerim. Merhaba herkese bu web sitesi ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 11-08-2023 11:13:18

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  5. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Sosyal Bilgiler Öğretmenin Önemi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  6. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  7. Sosyal Bilgiler Öğretmenin Önemi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  8. Elazığ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu