Sağlık

Spina Bifida Nedir ?

Spina bifida ,kelime anlamı olarak “ayrık ya da açık omurga ” anlamına gelmektedir . Spina bifida hastalığında  hamileliğin ilk ayında anne karnında bebeğin omurgasının kapanmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

 

Spina Bifida Oluşum Nedenleri Nelerdir  ?

Spina bifida hastalığının tam olarak bir nedeni  belirlenemese de bazı faktörlerin hastalığa etken oluşturabileceği düşünülmektedir.

Folik asit eksikliği bu nedenlerden biri olabilmektedir. Diyabet obezite , çevresel faktörler ve genetik faktörler , toksik ve ya zararlı maddelere maruz kalma etkenlerin de olabileceği düşünülmektedir.

 

Spina Bifida Hastalığının Türleri Nelerdir ?

Hastalığın şiddeti , oluşum şekline göre ve semptomlarına göre değişiklikler göstermektedir.

▪Spina bifida occulta

▪Meningosel

▪Myelomeningosel

şeklinde sınıflandırılmaktadır.  Spina bifida occulta genelde hafif belirtilerle seyrederken bazen hiçbir belirti de göstermeyebilir. Meningosel tipinde ise  omurilik çevresinde bulunan zarların hastada kese şeklinde bir yapı  oluşturduğu görülmektedir.  Bu keseye sinirler dahil olmadığı için Myelomeningosel tipine oranla daha hafif olduğu düşünülmektedir.  Myelomeningosel ise Spina bifida türleri arasında belirtilerin en şiddetli görülenidir. Oluşan bu kesenin içine sinirler de karışabilmektedir.  Gerekli değerlendirmeler yapılarak  uygun görüldüğü takdirde cerrahi uygulamalara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Spina Bifida Nedir ? 2

Spina Bifida Hastalığının Ne Tür Belirtileri Olmaktadır ?

Spina bifidanın oluşum seviyesine göre belirtiler göstermektedir .

▪Spastisiteler

▪Osteoporoz

▪Hidrosefali

▪Skolyoz

▪Duyu kayıpları

▪Kalça ve dizlerde kontraktürler

▪Kollarda ve bacaklarda kas kuvvetsizlikleri

belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Spina Bifida Tedavisinde Neler Yapılmaktadır ?

Hamilelik döneminde ve ya hamilelikten önce tespit edilebilmesi durumunda genellikle folik asit takviyesi önerilebilmektedir . Spina bifidanın ciddi valalarında genellikle cerrahiye gidilebilmektedir. Bunlar gerekli değerlendirmeler yapılarak doktorlar tarafından gerekli görüldüğü takdirde uygulanmaktadır .Tedavi programları genelde spina bifidanın şiddetine , oluşan problemlere yönelik bir şekilde yapılmaktadır . Spina bifida tedavisinde fizik tedavi ile kas gruplarının güçlendirilmesi ve kas zayıflıklarının azaltılmaya çalışılması ,  oluşan deformitelerin  giderilmesi ve yürüme problemlerinin azaltılmaya çalışılması uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır .

Erken dönemlerde daha çok ailelerin eğitimine  dikkat edilmelidir . Bebeklerin nasıl pozisyonlanması gerektiği,  dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılmalı ve aileler bunları uygulaması konusunda bilinçlendirilmelidir .

Kalça ve dizlerde oluşan kontraktürler ve ayaklarda meydana gelen deformitelere yönelik eklem hareket açıklıkları egzersizleri ve germe egzersizleri  fizyoterapistler tarafından uygulanabilmektedir. Deformitelere yönelik ayrıca AFO, DAFO, GRAFO gibi ortez uygulamaları uygun değerlendirmeler yapılarak kişiye uygun bir şekilde önerilebilmektedir.

Skolyoza yönelik de yine çeşitli fizik tedavi yöntemleri ve egzersiz tedavileri uygulanabilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

92 Yorum

  1. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Spina Bifida Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  6. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  7. Ağrı merkezden ben Alex. Selamın aleyküm siteniz inanki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 29-06-2021 23:11:46

  8. Afyon şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  9. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?