Yaşam

Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu

Stres Nedir

Stres insanlığın doğuşundan beri varolan bir kavramdır. Stres’ tamamen yok edemeyiz, ancak; belirli yöntemleri uygulayarak stres ile başa çıkabiliriz. Stresten kurtulma yollarını uygulayarak, sağlıklı ve stresden bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

Kahve, Alkol Ve Sigaradan Uzak Durun

Sadece kahve, akol ve sigaradan değil, kafein, nikotin ve alkol içeren bütün gıdalardan vazgeçmeli, veya kullanımlarını en aza indirmelisiniz. Kafein ve nikotin’in çok iyi birer uyarıcı oldukları bilinmektedir. Bu uyarıcılar stresi azaltmak yerine stres şiddetini artırmaktadırlar. Stressiz bir yaşam sürdürmek istiyorsanız. Nikotin, Kafein ve alkolden uzak durmalısınız.

Mutlaka Bir Aktiviteniz Olsun

Stresli bir durumda insan’ın adrenalini vb. hormanları artmaktadır.  Adrenalin; tehlike altındayken bizleri korumak amacı ile evrimleşen bir hormundur. Fiziksel aktivite yapılarak, adrenalin seviyesini düşürebilirsiniz. Düzenli spor stres’in en büyük düşmanıdır. Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız, kısa bir koşu, veya vücut açma egzersizleri yaparak stresten kurtulabilirsiniz.

Uyku Sürenizi Artırın

Stres’in en büyük sebeplerinden birisi bilindiği gibi uykusuz kalmakdır. Stresle başa çıkabilmek için hergün aynı saatte uyumalısınız. Hergün aynı saatte uyumak sizi stresten uzak tuttuğu bilinmektedir. Ayrıca; uyumadan önce zihninizi yormalısınız. Uyumadan önce kısada olsa kitap okumanız kesinlikle tavsiye edilir.

Rahatlamaya Çalışın

Rahatlama tekniklerini uygulayarak stresten kurtulabilirsiniz. Stres’ şiddetini azalttığı kanıtlanmış onlarca rahatlama  tekniği bulunmaktadır. Bu Rahatlama tekniklerini deneyin ve hangisi sizi daha çok rahatlatıyor ise bu rahatlama tekniğini sürekli olarak devam ettirin. Rahatlamakda zorlanıyor olabilirsiniz, ancak; unutmayın rahatlamakda öğrenilebilen bir kavramdır.

Sizi Streslendiren Şeyi Bulmak İçin Günlük Tutun

Bir günlük tutun, ancak; bu normal bir günlük değil! Birgün içerisinde kiminle gezdiğinizi, ne yaptığınızı, ne konuştuğunuzu yazacaksınız. Bunları yazarken yanlarına stres puanlarını yazın. Mesela ahmet ile konuştunuz bugün. Ahmet size konuşmak sizi streslendirdimi? Stres durumunuza göre 1 ila 10 arasında bir puan veriniz. Böylece neyin sizi streslendirdiğini tespit ederek. Buna engel olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. Gümüşhane şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 7. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Iğdır merkezden ben Kamil. selamun aleyküm paylaşımınız inanki çok iyi, linkedinde paylaştım 17-10-2021 07:55:33

 12. Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusunda çok yazı okudum ama Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 13. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 14. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 15. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 16. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 17. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu