istanbul masöz
YaşamVideo

Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri

Sultan Ahmet Camii tarihçesi ve bilinmeyen özellikleri sizin için hazırladığımız İstanbul gezi rehberinde yer almaktadır. İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret programlarına aldıkları en önemli mabetlerden biri olan Sultan Ahmet Camii 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahlarından I.Ahmed tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Sultan Ahmet Cami mavi, ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezenmesi ve ayrıca yine yarım ve büyük kubbesinin mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak bilinmektedir.

Sultan Ahmet Camii

Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kalan en güzel, en değerli ve en büyük camilerinden biri olan Sultan Ahmet Camii 30 milyona yakın turistin ziyaret ettiği ülkemizde, her geçen gün daha fazla önem kazanan turizm sektörünün en önemli yapılarından biri konumundadır. Sultan Ahmet Camii Türkiye’ye gelen hemen her turistin istinasız görmek istediği yerlerden biridir. Ziyaret eden bakımından düşünülürse Sultan Ahmet Camii belki de Dünya’da en çok gayrimüslim tarafından ziyaret edilen camisidir.

Sultan Ahmet Camii Külliyesi içerisinde bir cami, medreseler, hünkâr kasrı, arasta, dükkanlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, subyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Tabi saydığı bu yapıların bir kısmı maalesef günümüze kadar ulaşamamıştır. Sultan Ahmet Camisini mimari ve sanatsal açıdan değerli kılan yanı yirmi bini aşkın İznik çinisiyle bezenmesidir. Bu durum da camiyi bir ibadethaneden çok öteye taşımaktadır. İçerisi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılan Sultan Ahmet Camii Türkiye’nin altı minareli ilk camisidir.

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler ve Bilinmeyen Özellikleri

Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri 1

Sultan Ahmet Camii köşe kubbelerin üstündeki küçük kulelerin eklenmesi dışında, ön avlunun cephesi Süleymaniye Camii’nin cephesiyle aynı tarzda yapılmıştır. İçerisindeki avlu caminin kendisi kadar genişliğe sahiptir. Caminin içi İznik’te 50 farklı lale deseninden üretilen yirmi binden fazla çini ile bezenmiştir. Bu çiniler İznik’te çini ustalığı yapan Kasap Hacı ve Kapadokyalı Barış Efendi’nin Yönetiminde üretilmiştir. Ayrıca Sultan Ahmet Camii’nin kubbe ve tavan işlemeleri 1985 yılında İstanbul Tarihi Alanları adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenen alanın bir parçasıdır. Camii içerisindeki avizelerde bulunan örümcekleri uzak tutması için avizelerde devekuşu yumurtası kullanılmıştır. Sultan Ahmet Camii içerisinde Kuran’dan sözler içeren hat dekorasyonu zamanın en büyük hat sanatçısı Seyid Kasım Gubari tarından yapılmıştır. Pencereler için renkli camlar Venedik sinyorunun sultana hediyesidir.

Sultan Ahmet Camii Türkiye’de 6 minaresi olan 4 camiden ilkidir. İstanbul Arnavutköy’de Taşoluk Yeni Camii, Adana’daki Sabancı Camii ve Mersin’deki Muğdat Camii diğer üç camiidir. Sultan Ahmet Camisinin minare sayısı ortaya çıkınca sultan küstahlıkla suçlanmıştır bunun sebebi ise o zamanlar da Mekke’deki Kabe’nin de 6 minaresinin bulunmasıdır. Sultan büyük ustalıkla bu problemi Mekke de bulunan camiye yedinci minareyi yaptırmakla bulur. Caminin temeli atılırken padişah bizzat kaftanına toprak doldurarak temele taşımıştır. Tam olarak 260 pencere ile aydınlanmakta olan Sultan Ahmet Camiinin kubbe yüksekliği 43 metre kubbe yarı çapı ise tam olarak 23,5 metredir.

Sultan Ahmet Camii Nerede ve Nasıl Gidilir

Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri 2

Camii bulunduğu semt olan Sultanahmet’e adını vermiştir. Bu büyük yapıya ulaşım İstanbul’un hemen hemen her yerinden birçok farklı alternatif ile mümkündür. Taksim’den gidecekseniz Taksim-Beyazı otobüsünü kullanarak Beyazıt’a gideceksiniz oradan da tramvay caddesinden Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den gidecekseniz Kadıköy-Eminönü vapuru ile Eminönü’ne gelip tramvaya binip Sirkeci-Gülhane duraklarında sonra Sultanahmet durağında inerek bu muazzam yapıya ulaşabilirsiniz.

İstanbul gezi rehberi serimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

  2. Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  3. Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunda çok yazı okudum ama Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  4. Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunda çok yazı okudum ama Sultan Ahmet Camii Tarihçesi ve Bilinmeyen Özellikleri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  5. Muş şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu