Kapat

Tansiyon Nedir? Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon
Abone Ol

Tansiyon Nedir? Tansiyon İyi ?

Tansiyon, kalbin kanı pompalama işlemini yaparken atardamarlardaki kan basıncı seviyesidir. Eğer bu seviye düşük ise düşük tansiyon gündeme gelmektedir. Sizlerde otururken veya kalkarken başınız dönüyorsa tansiyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Düşük Tansiyon Nedir? Düşük Tansiyon Neden Olur?

Kalp tarafından pompalanan kan basıncı seviyesinin düşmesi durumuna düşük tansiyon denir. Tıp dünyasında hipotansiyon adıyla anılır. Tansiyon düşüklüğüne neden olabilecek birçok etken olabilir. özellikle kalp kaslarında meydana gelen güçsüzlük durumu, vücudun susuz kalması, kalp ritminin bozulması, kalp kapakçılarında oluşan bir sorun, enfeksiyon ve alerjik durumlar, yetersiz ve dengesiz beslenme düşük tansiyona neden olabilmektedir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Düşük tansiyonun ilk belirtisi ani hareketler arkası baş dönmesi veya sersemlilik hali yaşanmasıdır. Bunun dışında aşağıda ifade edilenler düşük tansiyon belirtileri olabilir.
 • Yorgunluk
 • Susuzluk
 • Soğuk soğuk terleme
 • Mide bulantısı
 • Bayılmak
 • Konsantrasyon ya da dikkat eksikliği
 • Çevreyi bulanık seyretmek
 • Çok hızlı nefes alıp vermek
 • Depresyon

Düşük Tansiyon Daha Çok Kimlerde Görülür?

Düşük tansiyon her yaşta olan insanda görülebilmektedir. Fakat temel olarak düşük tansiyon problemi daha çok gebe olan kadınlarda, yaşlı insanlarda, kalp – damar rahatsızlığı yaşayanlarda, kansızlık çekenlerde, baş bölgesinde darbe alanlar ile ciddi enfeksiyon yaşayan insanlarda görülebilmektedir. Öte yandan hiçbir düşük tansiyon belirtisi yaşamayan fakat düşük tansiyona maruz kalmış kişilerin muayenesi acilen sebebin tespit edilmesi son derece önemlidir.

Düşük Tansiyon Nasıl Edilir?

Tansiyon düşüklüğü belirtisi olduğunda vakit harcamadan hekime muayene olunmalı ve hekim kontrolünde tedavi süreci başlatılmalıdır. Hekiminiz rahatsızlığın sebebini belirleyecek tetkikler yapacak ve arkasından sorunu ortadan kaldırmak için gerekli olan tıbbi müdahaleyi yapacak ve gerekli olan reçeteyi size yazacaktır.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Aniden yaşanan tansiyon düşmelerinde yapabileceğiniz birtakım basit ve pratik bilgiler çok işinize yarayacaktır. İşte size ani tansiyon düşmelerinde yapılacak pratik bilgiler:

Tuz:

Tuz içeriğinde bulunan sodyum tansiyonu yükselterek size iyi gelecektir. Yalnız yaşlı ve hasta olan kişilerin tuzu kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar yaşanabilir.

Su:

Vücudun gereksinim duyduğu su miktarının azlığı düşük tansiyona neden olabilmektedir. Bundan dolayı daha düzenli olarak yeterli miktarda su tüketmeniz düşük tansiyona iyi gelecektir.

Stres:

Ani olarak yaşanan depresyon, stres, üzüntü, kaygı gibi psikolojik problemler düşük tansiyona sebep olabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir uzmandan yardım almak en doğru davranış olacaktır.

Limon Suyu:

Limon suyu hem düşük tansiyona hem de yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Bunun için az tuz ile şekeri karıştırarak içilmesi düşük tansiyona anlık yarar sağlayacaktır.

 

Sağlıklı ve Rahat Elbiseler:

Sağlıksız ayakkabı, ayağı, bacağı sıkan çorap ve dar olan giysiler düşük tansiyona sebep olabilmektedir. Bundan ötürü sağlıklı ve rahat elbiseler giymek gerekmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Tansiyon Nedir? Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?” üzerine 9 yorum

 1. spor çorap says:
 2. leyla says:
 3. Gökhan says:
 4. Muhammed says:
 5. Haluk says:
 6. mirza says:
 7. Ayşen says:
 8. Meylin says:
 9. Hakan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

  DAHA FAZLA GÖSTER
  Reklam & Sponsorluk
  ajax-loader