Tarım

Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Tarımda gübreleme günümüzde en önemli konuların başında gelmektedir. Önemini doğru gübreleme ile artışı ve daha güzel bitkiler elde ederek karşılığını almaktayız. Peki doğru gübreleme günümüzde nasıl yapılmalı biraz bundan bahsedelim.

Eskiden çiftçilerimiz, bitkisel üretim yapan kişiler küçük yaşta o işe girdikleri için ve yıllarca o işi yaptıklarından dolayı az çok göz yolu ile ne yapılacağını kestirebiliyor idiler. O zamanlar bildiğiniz üzere kimyasal gübre yoktu, hayvansal gübrelerden yararlanıyorlardı.

Ve eskiden tabi ki bu kadar bitkiye zarar verici etmen yoktu ortaya çıkan olumsuzlukların birkaç nedeni vardı. Onlarda tecrübe ile az çok bilinebiliyordu fakat günümüze geldiğimiz zaman verimsizleşen topraklarımızın verimsizleşme nedeninin yüzlerce sebebi bulunmakta ve bunları saptayabilmek hiçte kolay olmamaktadır. Bunları saptamak için günümüz koşularında o konuda uzman ve bilgi sahibi olmak bile yetmiyor. Bunların yanında makine, test analiz gibi yollara başvuruluyor. Evet günümüz gübreleme yapılmasında başta uzamanlar olmak üzere çiftçilerde gübrelemenin ilk basamağının toprak tahlili olduğunun bilincindeler. Bu yüzden bilinçli olan çiftçi ve yetiştiriciler toprak tahliline başvurarak hem etkin gübrelemeyi hem de ürünlerinde verimi arttırmaktadır. Bunun yanında bilinçle yaptıkları bu gübreleme ile yer altı sularını koruyup, temiz tutmaktalar ve gereksiz yere gübre atımının ve maliyetinin önüne geçmektedirler. Günümüz gübrelemesi analizin evladıdır.

21 Yorum

  1. Samsun şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. Tarım kategorisinde yazmış olduğunuz Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  6. Tokat merkezden ben Muhsin. selamun aleyküm siteniz gerçekten hayran bıraktı, facebookta paylaştım 27-12-2022 23:47:12

  7. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  8. Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ? konusunda çok yazı okudum ama Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  9. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  10. Bartın şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu