Kapat

Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Gübreleme İşlemi Yapan Traktör
Abone Ol

Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Tarımda gübreleme günümüzde en önemli konuların başında gelmektedir. Önemini doğru gübreleme ile verim artışı ve daha güzel bitkiler elde ederek karşılığını almaktayız. Peki doğru gübreleme günümüzde yapılmalı biraz bundan bahsedelim.

Eskiden çiftçilerimiz, bitkisel üretim yapan kişiler küçük yaşta o işe girdikleri için ve yıllarca o işi yaptıklarından dolayı az çok göz yolu ile ne yapılacağını kestirebiliyor idiler. O zamanlar bildiğiniz üzere kimyasal gübre yoktu, hayvansal gübrelerden yararlanıyorlardı.

Ve eskiden tabi ki bu kadar bitkiye zarar verici etmen yoktu ortaya çıkan olumsuzlukların birkaç nedeni vardı. Onlarda tecrübe ile az çok bilinebiliyordu fakat günümüze geldiğimiz zaman verimsizleşen topraklarımızın verimsizleşme nedeninin yüzlerce sebebi bulunmakta ve bunları saptayabilmek hiçte kolay olmamaktadır. Bunları saptamak için günümüz koşularında o konuda uzman ve bilgi sahibi olmak bile yetmiyor. Bunların yanında makine, test analiz gibi yollara başvuruluyor. Evet günümüz gübreleme yapılmasında başta uzamanlar olmak üzere çiftçilerde gübrelemenin ilk basamağının toprak tahlili olduğunun bilincindeler. Bu yüzden bilinçli olan çiftçi ve yetiştiriciler toprak tahliline başvurarak hem etkin gübrelemeyi hem de ürünlerinde verimi arttırmaktadır. Bunun yanında bilinçle yaptıkları bu gübreleme ile yer altı sularını koruyup, temiz tutmaktalar ve gereksiz yere gübre atımının ve maliyetinin önüne geçmektedirler. Günümüz analizin evladıdır.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?” üzerine 4 yorum

  1. rivasol says:
  2. Berrin Uçar says:
  3. Berrin Uçar says:
  4. Özgen Ayşe says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk