Tarım

Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ?

Tarımda gübreleme günümüzde en önemli konuların başında gelmektedir. Önemini doğru gübreleme ile verim artışı ve daha güzel bitkiler elde ederek karşılığını almaktayız. Peki doğru gübreleme günümüzde nasıl yapılmalı biraz bundan bahsedelim.

Eskiden çiftçilerimiz, bitkisel üretim yapan kişiler küçük yaşta o işe girdikleri için ve yıllarca o işi yaptıklarından dolayı az çok yolu ile ne yapılacağını kestirebiliyor idiler. O zamanlar bildiğiniz üzere kimyasal gübre yoktu, hayvansal gübrelerden yararlanıyorlardı.

Ve eskiden tabi ki bu kadar bitkiye zarar verici etmen yoktu ortaya çıkan olumsuzlukların birkaç nedeni vardı. Onlarda tecrübe ile az çok bilinebiliyordu fakat günümüze geldiğimiz zaman verimsizleşen topraklarımızın verimsizleşme nedeninin yüzlerce sebebi bulunmakta ve bunları saptayabilmek hiçte kolay olmamaktadır. Bunları saptamak için günümüz koşularında o konuda uzman ve sahibi olmak bile yetmiyor. Bunların yanında makine, test analiz gibi yollara başvuruluyor. Evet günümüz gübreleme yapılmasında başta uzamanlar olmak üzere çiftçilerde gübrelemenin ilk basamağının toprak tahlili olduğunun bilincindeler. Bu yüzden bilinçli olan çiftçi ve yetiştiriciler toprak tahliline başvurarak hem etkin gübrelemeyi hem de ürünlerinde verimi arttırmaktadır. Bunun yanında bilinçle yaptıkları bu gübreleme ile yer altı sularını koruyup, temiz tutmaktalar ve gereksiz yere gübre atımının ve maliyetinin önüne geçmektedirler. Günümüz gübrelemesi analizin evladıdır.

7 Yorum

  1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  2. Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ? konusunda çok yazı okudum ama Tarımda Gübreleme Nedir, Nasıldır ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  4. Bartın şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu