Kapat

Tarla Tarım Sistemleri Nelerdir?

Tarla
Abone Ol

Tarım ?

Tarım verimini en fazla etkileyen doğal etmen su kaynağıdır. Bir tarlanın hangi tarım sistemine uygun olduğu, hangi sınıf tarım yöntemiyle işlenebileceği ve bunun sonucunda kadar verim alınabileceği toprak nemi ile doğrudan ilgilidir.

Ülkemizde 3 tip tarla tarım sistemi bulunmaktadır: Kuru Tarım, Sulu Tarım ve Nemli Tarım.
Kuru Tarım, adından da anlaşıldığı üzere en az suya sahip tarlalarda görülür. Bu tarım arazilerinde yıllık 500 mm’den daha az yağış görülür ve bu yağış yılın her ayına aynı düzeyde dağılmamıştır. Düzensiz yağışın olduğu bu tarlalarda suya ihtiyaç duyan tarım ürünlerinde mecburi olarak kullanılan bir yöntemdir. Susuz uygulanan yöntemlerdendir. Ülkemizin kurak bölgelerinde bu yöntem tercih edilir. Bunların başında Trakya ve Doğu Anadolu gelmektedir.
Sulu Tarım, yıllık yağış miktarı 500 mm’nin altında olan, düzensiz yağış alan bölgelerde sulama yapılarak kullanılan yöntemdir. Bu yönteme daha çok Orta Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde başvurulur.
Nemli Tarım ise yıllık yağış miktarının 750 mm’den daha çok olduğu bölgelerde kullanılan yöntemdir. Diğer yöntemlerin aksine bu bölgelerde de suyun fazla olması tarımı olumsuz etkilemektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Tarla Tarım Sistemleri Nelerdir?” üzerine 5 yorum

  1. Atakan says:
  2. Meylin says:
  3. Pakize Su says:
  4. Gökhan says:
  5. Neslihan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER
    Reklam & Sponsorluk