istanbul masöz
Bilgi

TC ile SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC ile Nasıl Yapılır? 

TC ile SGK rapor parası sorgulamak için pek çok farklı yöntem bulunur. SGK rapor parası sorgulama yöntemlerini yazımızda keşfedebilir, kısa süre içinde sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

TC ile SGK rapor parası sorgulamak için tercih edebileceğiniz dört farklı yöntem bulunur. Telefon üzerinden veya ilgili kuruma başvuruda bulunarak sorgulama işlemi kısa süre içinde yapılabilir. Ortalama iki haftalık süre içinde rapor parasının ödenmesi tamamlanır. Rapor parası tutarı bazı durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Rapor süresi, raporun verilme nedeni vs. gibi durumlar değişiklik olmasına neden olabilmektedir.

 

Kimler Rapor Parası Başvurusunda Bulunabilir?

Rapor parası alacak kişiler bu şekilde sıralanmakta olup, aşağıdaki kişiler rapor parası almak için başvuruda bulunabilirler.

  • İş kazası yaşayan çalışanlar rapor parası talebinde bulunabilirler.
  • Hamile çalışanlar, doğumdan kaynaklı olarak rapor parası alabilir.
  • İstirahat isteyen bir rahatsızlık yaşayan kişiler bu haktan yararlanabilir.
  • Meslek hastalığı nedeniyle rapor alındığında rapor parası için başvuruda bulunabilmektedir.

 

Rapor Parası Başvurusu Şartları

Rapor parası için bazı koşulları sağlamak gerekir. Alınan raporun mutlaka bir uzman doktor tarafından verilmesi ve kabulü için istenen tüm şartların sağlanması lazımdır. Rapor parası almak isteyen kişilerin başvuru öncesinde en az 90 gün primlerinin ödenmesi, geçici iş göremezlikten sayılan hastalıklardan birinin yaşanması, bağımsız çalışanların rapor parası hakkından yararlanabilmesi için yatarak tedavi süreci olan rahatsızlığa sahip olması gerekir. Ayrıca bu kişilerin prim borçlarının bulunmaması rapor parası almaları için talep edilen durumlar arasında yer alır.

 

Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulaması yapmak isteyenler kendilerine en uygun yöntemi seçerek kısa süre içinde sorgulama işlemini tamamlayabilir. ALO 170 hattı üzerinden dilediğiniz her an rapor parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden sorgulama işlemleri yapılabilirken, PTT şubesine giderekte sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Öte yandan SGK telefon numarası üzerinden rapor parası sorgulama işlemleri her an yapılabilir. Ayrıca doğrudan başvuru yöntemiyle de detaylı sorgulama işlemleri tamamlanabilir. Bunun için SGK kurumuna giderek kimlikle rapor parası sorgulama için başvuruda bulunabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz TC ile SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu