istanbul masöz
Bilim

Trakya’da Hava Nasıl Olacak?

Trakya’da hava nasıl ? Trakya, Balkanlar ve Kuzeydoğu Yunanistan ile etkileşimde olan ve Türkiye’nin Avrupa yakasında bulunan çok stratejik konuma sahip bir yarımadadır. Bulunduğu kilit konum sayesinde her türlü hava durumu etmeninin bulunduğu coğrafyadan geçip gitmesine tanıklık eden Trakya, aynı zamanda bu hava değişimlerinden etkilenmekte ve konumunda kendine özel bir hava durumu çizgisi oluşturmaktadır. Her mevsimin tüm ayrıntılarıyla yaşandığı Trakya’ da hava tahmininde bulunmak bu coğrafya üzerindeki mevsim geçişlerini tam anlamıyla bilmeyi gerektirmektedir.

Trakya’da Hava Durumu

Trakya’da hava nasıl olacak? Sonbaharın ikinci yarısından itibaren Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava dalgalarına ev sahipliği Trakya, kış mevsiminin ilk demlerini de bu sonbahar esintileriyle yaşamaktadır. Her ne kadar Marmara Denizi kıyısı bulunsa da ve bölgede denizselliğe bağlı olarak mevsim geçişleri hafif beklense de Trakya yarımadası bu durum için bir istisna niteliğinde sayılabilir. Zira, Balkan coğrafyası üzerinden esen soğuk rüzgarlar ve özellikle Trakya’nın merkezi yerleşimlerini etkisi altına alan Poyraz ve Yıldız rüzgarları sonbaharın ikinci yarısından itibaren sert bir manevraya ve beraberinde gelen kış mevsimine aracılık etmektedir. Deniz seviyesinden başlayarak Tekir dağları ile yüksek rakımlara ulaşan Trakya, bu yüksekliğin bir sonucu olarak sert bir kış geçirmektedir. Trakya’da hava nasıl olacak sorusunun cevabı kış mevsimi için geçerli olacak olursa aslında her kış beklendiği üzere mevsim normallerinin altında seyretmektedir. Bilhassa yüksek bir rakımda bulunmanın neden olduğu kar yağışı olumsuzlukları bazı zamanlar günlük hayatı oldukça zorlaştırabilmektedir. Zorlu bir kış sürecinin ardından Marmara Denizi üzerinden ılıman rüzgarlar ile ısınmaya başlayan hava, ilkbaharın ikinci yarısından itibaren yaz mevsimine girişin sinyallerini verir. Henüz Balkanlar’ın soğuk hava dalgalarının etkisinden kurtulamamış Trakya’da yaz ayına kadar çeşitli yağmurlu geçişler olsa da yazın ilk ayından itibaren başlayan sıcaklarla, soğuk hava etkisini kavurucu derecelere bırakır.

Trakya Hava Durumunda Gözlemlenecek Değişiklikler

Her ne kadar küresel ısınmayla birlikte mevsim geçişleri ve rutinleri değişmiş olarak beklense de Trakya’da mevsimler bazı küçük anormallikler dışında olağan ilerlemektedir. Trakya’da hava nasıl olacak sorusunun cevabı esasen beklendiği üzere rüzgarlı ve karlı bir kış, kurak bir yaz ve bu mevsimler arasında olağan bahar geçişleriyle karakterizedir.

İlgili Makaleler

25 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Van şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  7. Gaziantep şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  8. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu