YaşamVideo

Truk Lagoon: Dünya’nın En Büyük Sualtı Mezarlığı

Truk Lagoon, Japon askerlerin hayaletlerinin dolaştığı gizemli bir yer. Buraya dalış yapan kişilerin birçoğu bir daha geri dönemedi ve onlar da bilinmeyen bir gücün etkisi altına girdiler. Sualtının en gizemli yeri Truk Lagoon, yarım asırdan uzun bir süredir tüm gizemini korumaya devam ediyor.

Şimdiki adı Chuuk Lagoon olan ada Mikronezya’ya bağlı. Devasa sualtı dağları ile meşhur ve 2. Savaşı sırasında batırılan 3 Japonya İmparatorluğu filosuna ev sahipliği yapıyor. Savaş sırasında Japonya’nın en büyük kumanda merkezlerinden biri haline gelen Truk, Amerika’nın Japonya’ya yakınlaşıp yeni bir üs yaratma düşüncesinin önündeki en büyük engellerden biriydi.

17 Şubat 1944 günü Amerika, Truk’a büyük bir saldırı başlattı. Saldırı neticesinde, Japon donanması ağır bir yenilgiye uğratılmış ve Amerika, Pearl Harbor’un intikamını biraz da olsa almayı başarmıştı. Hem de Pearl Harbor’da kullanılan bombaların 15 katından fazla bomba kullanarak.

Truk Lagoon Sualtı Mezarlığı

Truk Lagoon Sualtı Mezarlığı

Amerika, kendisi için en büyük tehditlerden birini ortadan kaldırmıştı, ama bilanço çok kötüydü. 250 uçak, 15 savaş gemisi, 20 şilep ve 6 tankerin de aralarında bulunduğu 350’den fazla araç kullanılamaz hale gelmiş ve birçoğu çoktan denizin derinliklerine doğru yol almıştı.

Bu olaydan 30 yıl sonra, Truk Lagoon, dalgıçlar tarafından keşfedilmiş ve savaş zamanı dehşet verici bir manzaranın yaşandığı bu yer, büyük bir sualtı serveti haline gelmiş. Mercanların da boş durmayarak üzerlerini örttüğü enkaz parçaları, gözle görülmesi gerekilen ve Dünya’da bulunan büyük bir sualtı mirası haline geldi.

Truk Lagoon Efsanesi

Truk Lagoon Efsanesi

Japonya ve Amerika tarafından imzalanan anlaşma neticesinde, Truk Lagoon tarihi ve dini bir mabet olarak kabul edildi ve burada yer alan eşyaların çıkarılması yasaklandı. O yüzden, dalışınız sırasında halen saldırıda ölen kişilere ait eşyalara rastlamak mümkün.

Truk Lagoon, batıklarıyla birlikte efsanelere de konu oluyor çoğu zaman. Birçok dalgıç, buraya sırf Japon donanması askerlerinin hayaletlerini görmek için geliyor ve söylentilere göre, bu amaçla gelen çoğu kişi bir daha yukarı çıkamıyor. Hayaletlerle karşılaştığını iddia eden kişiler var olsa da hayaletleri gören ve bunlardan kaçamayan kişiler, bu devasa batığın bir parçası olmaktan kendini kurtaramıyor.

Truk Lagoon Konaklama

Adaya gelip de dalış yapmak isteyen insanlar için, 2 farklı gemi hizmet vermekte ve bu gemilerde tam pansiyon konaklama yapılabilmekte. Günün belli saatlerinde deniz üzerine demirleyen bu gemilerle dalış yapma şansınız bulunmakta. Ayrıca adada konaklamak isteyen ziyaretçiler için de birçok otel hizmet vermektedir.

Truk Lagoon Ulaşım

Truk Lagoon Ulaşım

Adaya, Amerika üzerinden United Airlines veya Filipinler üzerinden Micronesia Airlines’ı kullanarak ulaşabileceğiniz gibi, ülkemizden de adaya turlar düzenlenmektedir.

Diğer seyahat, gezi rehberi içeriklerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Truk Lagoon: Dünya’nın En Büyük Sualtı Mezarlığı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Truk Lagoon: Dünya’nın En Büyük Sualtı Mezarlığı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Truk Lagoon: Dünya’nın En Büyük Sualtı Mezarlığı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  7. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Truk Lagoon: Dünya’nın En Büyük Sualtı Mezarlığı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu