Bilgisayar

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

 

Türkiye’deki DNS sistemlerinin tamamı engellenmiş durumda. Bu sorun DNS değişimiyle çözülemiyor. Çünkü siz DNS değiştirseniz bile sunucuya bağlanılamadığından yönlendirme yapamıyorsunuz.

 

DNS Nedir?

 

DNS sistemi ya da Türkçe adıyla Alan Adı Sistemi bilgisayarların birbiriyle iletişim kurmasına yarıyor. Aslında bilgisayarlar birbiriyle iletişime geçmesi için IP adreslerine ihtiyaç duyarlar fakat bunları akılda tutmak bir hayli zor olduğundan DNS sistemi geliştirilmiştir demek daha doğru olabilir. Bu sistem DNS sunucuları üzerinden bilgisayarların bağlanmasına yardımcı oluyor.

DNS Sistemleri Neden Gereklidir? Ülkemizde Neden Yasak?

 

Bildiğiniz gibi ülkemizde yayın organlarına çeşitli sınırlamalar veya erişim yasakları uygulanabilmekte. Başta bu yasaklı sitelere erişim DNS sunucuları vasıtasıyla sağlanıyordu. Ancak zamanla bu DNS duvarı aşıldı ve bu durumun önüne geçmek için DNS servisleri de tamamen engellendi. Ancak bu sitelere girmek için alternatif yöntemler mevcut.

 

DNS’i Türkiye’de Nasıl Kullanabiliriz?

 

DNS servislerini Türkiye’de kullanabilmek için bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamanın adı “OpenVPN”. Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurarak sorunsuz bir şekilde DNS sistemini kullanabilirsiniz. Bu işleme başlamadan önce bilgisayarınızda önceden. Kullanmakta olduğunuz bir VPN uygulaması varsa o uygulamayı devre dışı bırakmanız ve DNS ayarlarınızı “Ön Tanımlı” hale getirmelisiniz. Bunları yaptıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

 

 • Adım: Bilgisayarınızda kullandığınız internet tarayıcısına girin ve OpenVPN hesabınıza bağlanın.

 

 • Adım: Sol üstteki “Configuraitons” bölümünde bulunan “VPN Settings”e tıklayın.

 

 • Adım: Önünüze seçenekler . Bu seçeneklerin arasından “DNS Settings”i bulup tıklamanız gerekiyor.

 

 • Adım: Yine önünüze çıkacak seçeneklerden “Have clients use specific DNS servers” özelliğini bulun ve etkinleştirin. Bu seçeneği etkinleştirmenizle birlikte site yeni bir sekme açacak.

 

 • Adım: Yeni açılacak bu sekmede “Primary DNS Servers” veya “Secondary DNS Servers” yazılarını göreceksiniz.

 

 • Adım: Kullanmak istediğiniz DNS servisinin adresini belirtilen kısımlara yazın.

 

 

 • Adım: Save Settings tuşuna basarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz.

 

 • Adım: Cihazınızda kullanmakta olduğunuz tarayıcının senkronizasyon sağlaması için “Update Running Server” tuşuna tıklamanız gerekiyor.

 

 

Yukarıdaki işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra OpenVPN uygulamasını kullanarak istediğiniz DNS servisine erişim sağlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda çok yazı okudum ama Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 6. Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 8. Bilgisayar kategorisinde yazmış olduğunuz Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 9. Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunda çok yazı okudum ama Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu