Kapat

Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı

Anadolu Ejderi
Abone Ol

Türkiye’nin Güneydoğu   , bölgesinde rastlanan , Dev Kertenkele ‘Varanidae’ ailesinden , 100 ve 130cmlik vücüt uzunluğuna sahip.

Genellikle Nisan , Mayıs , Haziran , Temmuz , Ağustos , Eylül ve ekim aylarında aktif olurlar. Sırf tarafı sarımsı , turuncumsu ve gri renktedir.Sırt ve kuyruk üzerinde koyu renkli enine şeritler bulunur , bu şeritler vücudun lateralinde genellikle çatallanır , desenler özellikle yavru ve yarı erişken bireylerde çok daha belirgindir, erişkin bireyler yaşlandıkça desenler belirsizleşir.Ventral açık renkli ve genellikle lekesizdir.Boyun kısımları vücuda oranla oldukça uzundur.Bütün delikleri üst çenenin ön tarafından değil daha geride gözün hemen önündedir.Dilleri yılan dili gibi uzun ve çatallıdır , kuyruklarınıkırbaç gibi kullanabilirler

Kuyruk enine kesitte yuvarlaktır , gündüzleri çok daha aktiflerdir, özellikle sabahları en erken saate ve akşama doğru.Yedikleri besinler çok çeşitlidir , kemirgenler , sürüngenler , kuşlar ve bunların yumurtalarıyla beslenirler. Ayrıca kendi türünden bireyleri’de yedikleri çok sık görülmüş ve rastlamıştır. Yani kanibalizimvardır , yavrular çekirge ve örümcek de yer. Dişi 10 ile 25 arası yumurta bırakır , hızlı koşuculardır , ağaç ve çalılara tırmanabilirler , ayrıca kazıcı özellikleri de mevcuttur.Çöl ve yarı çöl ortamlarda yaşarlar , ülkemizde Şanlıurfa – Ceylanpınar , Birecik -Şırnak ve Silopi’de çok sınırlı alanlada yaşadıklarından korumaya ihtiyaçları vardır.

Tür:griseus
Türkçe Adı:Dev Kertenkele , Çöl Varanı
İngilizce Adı : Desert Monitor

 

Şanlıurfa’daki Çöl Varanın Doğaya Salınma Videosu

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı” üzerine 5 yorum

  1. Seyda says:
  2. Demet says:
  3. Nurgül says:
  4. Veli says:
  5. can says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader