Bilgi

Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı

Türkiye’ Güneydoğu Anadolu  , bölgesinde rastlanan Çöl Varanı , Dev Kertenkele ‘Varanidae’ ailesinden , 100 ve 130cmlik vücüt uzunluğuna sahip.

Genellikle Nisan , Mayıs , Haziran , Temmuz , Ağustos , Eylül ve ekim aylarında aktif olurlar. Sırf tarafı sarımsı , turuncumsu ve gri renktedir.Sırt ve kuyruk üzerinde koyu renkli enine şeritler bulunur , bu şeritler vücudun lateralinde genellikle çatallanır , desenler özellikle yavru ve yarı erişken bireylerde çok daha belirgindir, erişkin bireyler yaşlandıkça desenler belirsizleşir.Ventral açık renkli ve genellikle lekesizdir.Boyun kısımları vücuda oranla oldukça uzundur.Bütün delikleri üst çenenin ön tarafından değil daha geride gözün hemen önündedir.Dilleri yılan dili gibi uzun ve çatallıdır , kuyruklarınıkırbaç gibi kullanabilirler

Kuyruk enine kesitte yuvarlaktır , gündüzleri çok daha aktiflerdir, özellikle sabahları en erken saate ve akşama doğru.Yedikleri besinler çok çeşitlidir , kemirgenler , sürüngenler , kuşlar ve bunların yumurtalarıyla beslenirler. Ayrıca kendi türünden bireyleri’de yedikleri çok sık görülmüş ve rastlamıştır. Yani kanibalizimvardır , yavrular çekirge ve örümcek de yer. Dişi 10 ile 25 arası yumurta bırakır , hızlı koşuculardır , ağaç ve çalılara tırmanabilirler , ayrıca kazıcı özellikleri de mevcuttur.Çöl ve yarı çöl ortamlarda yaşarlar , ülkemizde Şanlıurfa – Ceylanpınar , Birecik -Şırnak ve Silopi’de çok sınırlı alanlada yaşadıklarından korumaya ihtiyaçları vardır.

Tür:griseus
Türkçe Adı:Dev Kertenkele , Çöl Varanı
İngilizce Adı : Desert Monitor

 

Şanlıurfa’daki Çöl Varanın Doğaya Salınma Videosu

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 3. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 4. Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunda çok yazı okudum ama Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Mardin şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 11. Artvin şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 12. Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunda çok yazı okudum ama Türkiye’nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu