istanbul masöz
Tarih

Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş

Uhud Savaşı Nedir ? 

Uhud savaşı, hicretin 3. yılında vuku buldu. Bedir’in intikamını almak isteyen müşrikler, bir yıl sonra Ebu Süfyan kumandasında 3.000 kişilik bir birlikti. 700’ü zırhlı asker, 200 at ve 300 deve bulunuyordu. Müslümanların ordusu ise, 700 kişiden ibaretti. Savaşın başlangıcında müşrik ordusu bozguna uğradı. Fakat daha sonra müşrikler, Peygamberin (s.a.v) emrini dinlemeyip yerlerinden ayrılan okçuların bıraktığı boşluktan yararlanıp, müslümanlara arkadan saldırdılar. Büyük bir panik başladı; hatta peygamberin öldüğü şayiası bile çıktı. Peygamber (s.a.v) ise, müslümanları dağılmamayı ve savaşa çağırıyordu.

Sonuçta 70 kadar müslüman şehit oldu. Hz. Peygamber yaralandı, dişleri kırıldı. Bu arada, peygamberin ölmediği anlaşılınca büyük bir sevinç yaşandı ve müslümanlar tekrar bir araya toplandılar. Müşriklerden ise 23 kişi ölmüştü. Müslümanlardan öçlerini aldıklarını düşünen müşrikler, geri çekilip gittiler.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 2. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda çok yazı okudum ama Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 3. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda çok yazı okudum ama Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 4. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 6. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda çok yazı okudum ama Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 7. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 9. Muş merkezden ben Dila. Selam herkese siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 15-09-2020 19:36:03

 10. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 11. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 12. Uhud Savaşı Nedir ? Peygamberimizin Dişlerinin Kırıldığı Savaş konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu